Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hizbullah'ın Ergenekon Saadeti

18 Kasım 2008 / 08:33
Ergenekon'un sağ kolu Hizbullah için Şırnak'ı "saadet bölgesi"ne çeviren General ve bağları.
Hizbullah ile Ergenekon arasında ilginç bir ilişki ortaya çıktı. Örgütün, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün görev yaptığı dönemde Şırnak'ı 'saadet bölgesi' ilan ettiği anlaşıldı. Ele geçirilen arşiv bilgilerine göre, Hizbullah o bölgede özgürce faaliyet göstermiş. Hizbullah'ın fişleme tekniği de Ergenekon terör örgütüyle örtüşüyor.

Domuzbağıyla işlenen cinayetler, işkenceli sorgulamalar ve mezar evlerle gündeme gelen Hizbullah'a yönelik son operasyonlarda ele geçirilen belgeler örgütün Ergenekon bağlantısını güçlendirdi. Militanların Ergenekon davası firari sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün görev yaptığı dönemde Şırnak ilini özgürce faaliyet gösterebildikleri için 'saadet bölgesi' ilan ettikleri ortaya çıktı. Ele geçirilen arşiv bilgilerinde örgütün fişleme tekniklerinin Ergenekon'la örtüştüğü tespit edildi. Geçtiğimiz hafta 5 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Hizbullah militanlarının ev aramalarında 'gizli' ibareli askerî yazışmalar, örgütsel dokümanlar, çeşitli çap ve markalarda silahlar ele geçirildi. Dokümanlar arasında yer alan Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na ait olduğu öne sürülen 'gizli' ibareli belgeler ile arşiv bilgileri dikkat çekici. Arşivlerde militanların fişlemeleri ve kendileriyle ilgili özel bilgiler de yer alıyor. Hizbullah'ın, emekli Tuğgeneral Ersöz döneminde Şırnak'ta örgütsel faaliyetleri kolaylıkla gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.

Firari sanık Levent Ersöz'ün Şırnak'ta görev yaptığı 2001 yılında İdil ilçesinde Hizbullahçılara yönelik büyük bir operasyon düzenlenmiş ve 13 örgüt militan yakalanmıştı. Şahısların evinden 4 adet Biksi, 43 adet Kalaşnikof, 13 adet RPG-7 roketatar, 16 adet RPG-7 roketatar mermisi, 4 adet lav silahı, 3 adet tabanca, 1 adet G3 otomatik tüfek, 16 uzun namlulu mavzer silah ele geçirilmişti. Aynı yıl, Diyarbakır 3 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde devam eden davada, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Alay Komutanlığı'ndan silahlarla ilgili bilgi istemesiyle Hizbullah operasyonunda ele geçen silahların Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı envanterine kayıtlı olduğu anlaşıldı. Üstelik Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı mahkemeye yazı göndererek Silahlı Kuvvetler envanterine kayıtlı olan silahların kendilerine iade edilmesini talep etti. Mahkeme, Levent Ersöz başta olmak üzere hiçbir askerî sorumlu hakkında yasal işlem gereği duymadan silahları teslim etmişti.

Mardin'de 14 Mart 1999 tarihinde ele geçirilen örgütsel dokümanlarda ise bir başka çarpıcı bilgi yer aldı. Ordudan atılan bir albayın, İstanbul Beykoz'daki operasyonda ölü ele geçirilen örgütün lideri Hüseyin Velioğlu tarafından üst düzey yönetici olarak örgüte dahil edildiği öğrenilmişti. Albay ve Hüseyin Velioğlu'nun Özel Harp Dairesi ile ilişkileri olduğunu vurgulayan belgeye göre, albay, örgütün şiddet eylemlerine yönlendirilmesi noktasında aktif görev yapıyordu.

HİZBULLAH ERGENEKON UYKUSUNDA
Uzun süredir şiddet eylemlerinden uzak durarak kamufle olmaya çalışan Hizbullah ile ilgili Ergenekon iddianamesinde de çarpıcı bilgiler yer aldı. Dava kapsamında ifade veren Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan emekli bir gizli tanığın ifadesi iki örgüt arasındaki irtibata ilişkin önemli ipucu verdi. Terör örgütü Hizbullah'ı örgütleyen ve denetimini sağlayan kişilerin emekli generaller Teoman Koman ve Veli Küçük olduğu iddia ediliyor. İstihbaratçı, Hatay'da görev yaparken dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz ile İl Jandarma Alay Komutanı Vicdan Başaran ile birlikte şehir kulübünde yemek yediklerini, bu yemekte bölge komutanının yanında bulunan ve önceleri emir eri olduğunu zannettiği kişinin de Hüseyin Velioğlu olduğunu anlattı.

Hizbullah'ın Ergenekon Davası'nın kritik bir anında toplumu sarsacak provokasyonlarla devreye girmesi için hazırlık yapılıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri