Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak.

02 Haziran 2008 / 11:30
Hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını söyl
Karaman, ''Şu ana kadar Ankara-Eskişehir etabını bitirdik. İkinci kısmın, Eskişehir-İstanbul arasının ihalesini yaptık ama bizi sıkıntıya sokan bazı hukuki sorunlar oldu. Biraz kredi görüşmeleri uzadı. Hedefimiz bu sene oraya da başlamak ve Ankara-İstanbul'u -proje süresi 24 ay ama 3 sene demek lazım- hızlı trenle birbirine bağlamak'' diye konuştu.

Karaman, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi'nin altyapısının bitmek üzere olduğunu, üstyapısının da ihale edildiğini belirtti.

Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi'nin ''İstanbul-Konya Hızlı Tren Projesi'' diye de nitelendirilebileceğini kaydeden Karaman, ''Bu projeye Eskişehir-Konya da denilebilir, Adapazarı-Konya da denilebilir. Onlar da her biri büyük şehirler. Bu bölgede 25 milyon nüfus yaşıyor. Üstyapı bittiğinde İstanbul-Ankara-Konya arasında hızlı tren işletmeciliğine başlayacağız. Bu, Güney Kore'nin hızlı tren hatlarından daha büyük bir hat, Japonya'nın ise yarısı kadar bir hat olacak'' dedi.

Ankara-Sivas hızlı tren hattının ihalesini de yaptıklarını belirten Karaman, şöyle devam etti:

''Ankara-Sivas arasının 2 saat olması planlanıyor. Ama bu hattın esas özelliği Doğu'yu Batı'ya bağlayacak bir hat olmasıdır. İstanbul'dan Sivas'a 5 saat olacak ya da Ankara-Sivas 2 saat olacak, oradan diğer şehirlere dağılım yapılarak hızlı tren yolculuğundan bütün vatandaşlarımızın faydalanması sağlanacak. Böylece İstanbul'un doğusu ile batısı birbirine yaklaşacak.

Diğer hedefimiz ise İzmir ile Bursa'yı birbirine bağlamak.

Körfez Köprüsü yapılırken mutlaka demiryolu köprüsüyle birlikte yapmak lazım. Böylece İstanbul-Bursa, İstanbul-İzmir-Bursa birbirine bağlanacak. Dolayısıyla Bursa'yı da Ankara'ya kolayca bağlayacağız. Türkiye'de Ankara-İstanbul-Bursa-İzmir-Balıkesir-Adapazarı-Kocaeli hep birbirine hızlı trenle bağlanmış olacak. Böylece Türkiye'nin yarısını birbirine bağlamış olacağız. O zaman hızlı tren işletmeciliği insanlara kolaylık sağlayan, hatırı sayılır bir sistem haline gelecek. Bu şehirlerde yaşayan nüfus Türkiye'nin yarısı kadar. Planlamaya göre, 2013 yılına kadar bu hatların yapılması lazım. Bunun çabası içindeyiz.

Bu arada, bu işi iyi yapan Kore, Japonya, Almanya, İspanya, Fransa ile işbirliği içindeyiz. Türkiye'ye en yeni teknolojiyi getirmek istiyoruz.''
Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri