Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hollanda bu sınavı geçti

Uçak kazası sonrası Hollanda hükümeti gerek olaya müdahalesi gerekse oluşturduğu kriz yönetimiyle sınıfı geçti. İşte kaza sonrası Hollandalıarın yaptıkları
-Kazadan 10-15 dakika sonra itfaiye ve ambulanslar olay yerine ulaştı. Schipol Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar durduruldu, uçakta bulunan yolcular çok hızlı bir şekilde tahliye edildi. Uçağın enkazının bulunduğu alan güvenlik şeridine alınarak çevredekiler olay yerinden uzaklaştırıldı. Olay yerine kısa sürede 60'a yakın ambulans ve çok sayıda sağlık personeli gönderildi. Yaralılar ambulanslarla ve ambulans helikopterlerle çevredeki hastanelere sevk edildi. Güvenlik şeridi sayesinde medya mensuplarının yaklaşması da engellenmiş oldu. Böylece ölü yada yaralıların fotoğraflarının gazete manşetlerini süslemesi engellendi. (17 Ağustos depremi sonrası bizdeki gazete manşetlerini hatırlayın. Bütün gazeteler ceset fotoğraflarıyla doluydu)

-Kazanın meydana geldiği havaalanında kısa bir süre sonra basın toplantısı düzenleyen Hollandalı yetkililer, kazayla ilgili ilk bilgileri verdiler. Yetkililer resmi bilgi ve belge olmadan açıklama yapmanın doğru olmayacağını duyurdular.

-Hollanda Dışişleri Bakanlığı kazayla ilgili bilgi almak isteyenler için Türkçe bilgi hattı oluşturdu. Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü, yurt dışından Türkçe olarak bilgi almak isteyenlerin "00 31 23 567 63 78" veya "00 31 23 567 63 75" numaralı telefonları arayabileceklerini, Hollanda içinden yakınlarıyla ilgili bilgi almak isteyenlerin de "0900 1852" numaralı telefonu arayabileceklerini bildirdi.

-Açıklamadan bir süre sonra Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, kazadan kurtulan yolcularla ve yakınları ile görüşeceğini açıkladı. Balkenende, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

-Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğantelefonla arayarak ''geçmiş olsun ve başsağlığı'' dileklerini iletti. Balkanende, görüşmede Başbakan Erdoğan'a, ''kazayla bizzat ilgilendiğini ve Hollanda makamlarının her türlü yardımı yaptığını'' söyledi. Balkanende sonrasında hastanelere giderek bizzat yaralıları ziyaret etti.

-Birkaç saat sonra havaalanında ikinci kez basın toplantısı düzenleyen Hollandalı yetkililer kazada 9 kişinin öldüğünü, yaralanan 84 kişinin 11 farklı hastaneye sevk edildiğini söylediler. Yetkililer, 6 kişinin durumunun Gazeteceliren ısrarlı sorularına rağmen yolcu listesi ile karşılaştırmadan herhangi bir açıklama yapmayacaklarını söylediler.

-Daha sonra basın karışsına geçen kriz masasının yetkilisi L.N. Wetterings, ölen ve yaralananlardan kimliği tespit edilenlerin isimlerini önce ailelerine bildireceklerini sonrasında kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtt. ancak bunun içinde ailelerin iznini alacaklarını söyledi.

-Türkiye ayağında ise Hollanda uçakta yakını olupta amsterdam'a gidecek olanlara vize kolaylığı sağlayacağını duyurdu. Atatürk Havaalanı'na gelen yolcu yakınları arasında pasaportu olmayanlara bile anında vize verildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri