Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hollanda Delilleri Karartabilir'

Hollanda'nın kazayla 'sır' vermeyen tavrı uzmanları endişelendirdi. Hollanda itibarını kaybetmemek için Türkiye'yi haksız gösterebileceği uyarısı yapıldı.

Pilotlar Odası Onursal Başkanı Ekinci, 'Hollanda itibarını kaybetmemek için istihbarat birimleriyle çalışıp, bizi haksız gösterebilir' dedi.

Tekirdağ Uçağı'na ilişkin bilgilerin Hollanda makamları tarafından gizlenmesi soru işaretlerini artırdı. Uzmanlar, 'Hollanda prestijini korumak için delilleri karartabilir' uyarısında bulundu.

Pilotlar Odası Onursal Başkanı Kaptan Pilot Necmi Ekinci, kara kutunun THY'nın şahidi olduğunu söyleyerek 'Şahitlerimizin bozulmamasına dikkat etmeliyiz. Hollanda, sivil havacılık itibarını kaybetmemek için istihbarat birimleriyle çalışıp, bizi haksız gösterebilir. Karakutu tarafsız olarak çözülmeli. Kulenin yaptığı hata ortaya çıktığı takdirde, Hollanda güven kaybına uğrar' dedi.

İSTİHBARATA DİKKAT!

Ekinci, Hollanda'nın hatalı olduğu takdirde büyük ticari kayıplar yaşayacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: 'İstihbarat birimlerinin araya girmesinden korkuyorum. Çünkü ticari kayıp büyük olacak bu olayda. Eğer bizi hatalı göstermeyi başarırlarsa THY büyük kayıp yaşar. Amsterdam Havaalanı'na günde 100 uçak az inse, bu yılda 360 milyon dolar kayıp oluşturur. Ama en büyük bedel güven kaybıdır. Bu parayla bile ölçülemez bir kayıptır' dedi.

EKİBİMİZ İNCELESİN

Kaza sonrası uçağın vorteksten düştüğünü söyleyerek dikkatleri çeken Kaptan Pilot Fevzi Altunbulak da olayın aydınlığa çıkması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce oluşturulacak kaza inceleme heyetinin Hollanda'ya gitmesi gerektiğini belirtti.

Bu kapsamda kaza inceleme heyeti için tüm imkanların seferber edilmesi gerektiğini kaydeden Altunbulak, şunları söyledi: 'Hollanda sivil havacılığı da havaalanı yetkilileri de olayı saptırma gayreti içindeler. Olayı örtbas etmek istiyorlar. Kule konuşmaları yok. Uçakların iniş ve kalkış saatlerini değiştirerek yazmışlar. O gün, o saatte bizim önümüzde inen uçağın saatini farklı görüyorsunuz. Bunları açıkça ortaya koymaları lazım. Araştırma heyeti motor arızasıymış gibi peşin peşin laflar edi-yor. Böyle bir şey yok ortada.'

Davos desteği

Necmi Ekinci, Hollanda'nın tavrı konusunda Türk hükümetinin hassasiyetle durmasını isterken, 'Sayın Başbakan Erdoğan'dan Davos desteği bekliyoruz' dedi.

'Hollanda  delilleri karartabilir'

Kaynak:
Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri