Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hollanda hükümeti itiraf etti

24.06.2009 10:12
İşte Hollanda İçişleri Bakanlığı'nca açıklanan şok rapor;
Hollanda İçişleri Bakanlığı'nca açıklanan rapora göre yardım görevlilerinden bazıları, hangi yolcuların ağır, hangilerinin hafif yaralı olduğu konusunda tahmin hatası yaptı.

İlkyardım çalışmalarında başta görevliler arasındaki iletişim olmak üzere bazı noktalarda eksiklik ve hatalar görüldüğü bildirildi. 4'ü mürettebat 9 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından bazı yolcular, yaralılara geç müdahale edildiği için ölü sayısının arttığını ileri sürmüştü. Yaralı yolculardan biri, ikinci kaptan Murat Sezer'in kazadan sonra yaşadığını belirterek, "Uçağın düşmesi birkaç saniye sürdü. 10 dakika sonra 5-6 polis geldi. Hiç kimseye yardım etmeyip sadece güvenlik önlemi aldılar. Bu sırada pilot henüz ölmemişti. Benden yardım istiyordu. İlk ekip de 40 dakika sonra geldi. O an bile pilot yaşıyordu. Ancak gelenler 'Olay kriminal' diyerek hiçbir şey yapmadı." iddiasında bulunmuştu.

Schiphol Havalimanı'na inerken çakılan THY'nin Tekirdağ uçağının yardım çalışmalarına ilişkin araştırma sonuçları, içişleri bakanlığı tarafından dün kamuoyuna açıklandı. Rapora göre, bu tür durumlarda polis ve yardım görevlileri arasında kullanılan 'C2000' denilen iletişim sistemi aşırı yüklenme yüzünden çok iyi çalışmadı. Kimi zaman görevliler cep telefonlarını kullanmak zorunda kaldı. Araştırma Konseyi yetkililerinin olay yerine gelişinden bazı görevlilerin haberi olmadı ve bu durum, görevliler arasında istenmeyen tartışmaları beraberinde getirdi. Yaralı yolcu listesinin hazırlanmasında ve yakınlarına bildirilmesinde de istenilen hız sağlanamadı. Hastanelerdeki yolcuların listesinin tam olarak belirlenmesi ve ilgili yerlere iletilmesi süresi uzadı.

Buna karşılık raporda, ilkyardım çalışmaları için kazadan sonra tüm görevlilerin olay yerine çok hızlı ulaşarak çalışmaya başladıkları, gerekli yerlere gerekli uyarı ve bilgilerin verildiği de belirtildi. Yaralıların hastaneye taşınması, yolcu yakınları için toplanma merkezinin oluşturulması ve bu amaçla gerekli her türlü yardımın sunulmasında, hiçbir hata olmaksızın çalışmalar başarıyla yerine getirildi.

Hollanda'da geçen 25 Şubat'ta THY'nin İstanbul-Amsterdam seferini yapan uçağı, Schiphol Havalimanı'na inişe geçtiği sırada ani hız ve yükseklik kaybederek düşmüş, kazada 5'i mürettebattan 9 kişi yaşamını yitirmiş, 100'e yakın yolcu yaralanmıştı. Yapılan ilk geçici araştırma sonuçlarına göre, kazaya, uçağın yükseklik gösterge cihazındaki hatanın sebep olduğu bildirilmişti.
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri