Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Honda Formula 1'den çekildi

05 Aralık 2008 / 09:52
Japonya'nın ikinci büyük otomobil üreticisi Honda, Formula 1 yarışlarından çekildiğini açıkladı.
Honda, yıllık bütçesi 500 milyon doları bulan Formula 1 takımını finanse etmeyeceğini ve organizasyondan çekildiğini açıkladı.

Japonya'nın ikinci büyük otomobil üreticisinin bu kararı, motorsporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1 için çok büyük bir darbe anlamına geliyor.

Küresel ekonomik kriz nedeniyle dünya çapındaki otomobil satışları düşüş gösteren Honda, Formula 1'de motor sağlayıcı olarak kalmasının da söz konusu olmadığını duyurdu.

Honda'nın başkanı Takeo Fukui, "bu zor kararı, otomotiv sektörünün küresel kriz nedeniyle yaşadığı sıkıntıları dikkate alarak verdik. Honda, temel iş faaliyetlerine devam etmek ve krizin yarattığı bu belirsizlik ortamında geleceğini güvence altına almak zorunda" dedi.

Fukui, F1'de faaliyet gösteren bağlı firmaları Honda Racing F1 ve motor sağlayıcı Honda Racing Development'ı satışa çıkarmalarının en mantıklı yol olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına bu yılın ilk aylarında yaptığı bir açıklamada, "Honda'yı Formula 1 şampiyonu yapmak için bir trilyon yen harcayacağım" ifadelerini kullanan Fukui, F1 takımlarına motor da vermeyeceklerini belirterek, "bu işten tamamen çekildik" dedi.

Sınırsız kaynaklara sahip olmasına rağmen F1'de bekleneni veremeyen Honda'nın, yeni sezonun başlamasına sadece dört ay kala hemen bir alıcı bulmasının mevcut şartlarda zor olduğunu belirtiliyor.

Honda'nın desteklediği Super Aguri takımı da yüksek maliyetler yüzünden iflasa sürüklenmiş ve geçtiğimiz Nisan ayında pistlerden çekilmişti.

Honda'nın organizasyondan çekilmesiyle İngiliz pilot Jenson Button takımsız kaldı, F1 kariyerine Honda'da başlamayı hedefleyen Bruno Senna'nın hayalleri de suya düşmüş oldu.
Bu haber toplam 2126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri