Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Horon teneffüsü

02 Mayıs 2008 / 09:18
Öğrencileri sınav stresinden uzaklaştırma amacıyla Trabzon Ticaret Meslek Lisesi Türkiye'de bir ilke imza attı. 'Horon Tenefüsü' ismini verilen uygulama ile öğrenciler 15 dakikalık ders aralarında horon teperek stres atıyor.
Trabzon Ticaret Meslek Lisesi Türkiye'de bir ilke imza atarak 'Horon Tenefüsü' ismini verdikleri bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulamaya göre okulda bulunan öğrenciler ders programı kapsamında bulunan 15 dakikalık tenefüste okul bahçesinde toplanarak, müzik sisteminden yayınlanan horon parçaları eşliğinde hep birlikte horon oynuyorlar. Öğrencileri sınav stresinden uzaklaştırma amacıyla yapılan uygulamaya öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerde büyük rağbet gösteriyor. Okulda uygulamayı hayata geçiren Okul Müdürü Suat Karakaş uygulama ile ilgili şunları söyledi, "Öğrencilerimizin okul hayatları boyunca bir takım nedenlerden dolayı stres altında olduklarını biliyoruz. Bu etkenlerin en başında sınav stresi gelmektedir. Öğrencilerimizi bu stresten uzaklaştırmak için çareler aramaya başladık ve ilk olarak tenefüs saatlerinde okulun ses yayın sisteminden yöresel şarkılar çaldık.

GRUPLAR HALİNDE OYNUYORLAR

İlk olarak yaptığımız bu uygulama öğrencilerimizde olumlu sonuçlar yarattı. Bizde bunun üzerine öğrencilerimizin hem kültürümüzün bir parçası olan horonu öğrenmelerini hem de bununla birlikte streslerini atmalarını sağlamak amacıyla 'Horon Tenefüsü' uygulamasını hayata geçirdik. Okulumuzda 15 dakikalık uzun tenefüste horon parçaları yayınlıyoruz. Öğrencilerimiz müziği duydukları yerde gruplar oluşturarak horon oynama başlıyorlar. Yaptığımız bu uygulamanın olumlu sonuç vermesi bizleri gerçekten mutlu etti." Öğrencilerin uygulama nedeni ile stresten uzaklaştıklarını ve okula karşı ilgilerinin daha da arttığını ifade eden Karakaş, "Okulumuzda yapılan bu uygulama öğrencilerimizin okula olan ilgisin in artmasını sağladı. Türkiye'de bulunan diğer okullarda da bu uygulamanın yapılmasını isterim. Her bölgenin kendisine has bir kültürü var. Bu uygulama sayesinde hem öğrenciler okullarına daha fazla ilgi gösterecek hem de streslerini atmış olacaklar" dedi.

Yeni Şafak - Kamil Anahar

Bu haber toplam 13118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri