Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce hotmail kullanıcısının şifresi kırıldı

05.10.2009 23:28
Avrupa'da hackerlar binlerce hotmail kullanıcısının şifresini kırdı. Olay, Microsoft tarafından da doğrulandı
Avrupa'da binlerce hotmail kullanıcısının şifrelerinin kırılması hotmail kullanıcılarında büyük tedirginliğe neden oldu. BBC'nin haberine göre 10 bin kişinin hesap bilgilerinden ulaşan bir liste çeşitli internet sitelerine gönderildi. Listede elektronik posta adresleri hotmail.com, msn.com ve live.com'la biten kullanıcıların mailleri bulunuyor.

Microsoft şirketi yetkilileri de konuyla ilgili bir açıklama yaparak hacker saldırısını doğruladı ve olayı çözmek için soruşturma başlıttıkların belirtti. BBC'ye konuşan uluslararası internet güvenliği şirketi Sophos'un danışmanı Graham Cluley, internet sitelerine servis edilen listenin aslında çok daha uzun olan bir listenin kısa versiyonu olabileceğini söyledi. 10 bin kişilik listenin A ve B harfleriyle başlayan kullanıcı isimlerinden oluşması Cluley'nin bu tezini kuvvetlendiriyor.

Cluley ayrıca kullanıcılara acilen mail şifrelerini değiştirmelerini önerdi. Cluley buna  kullanıcıların farklı sitelerdeki şifrelerinin de dahil olduğunu belirtti. Zira dünya çapında e-mail kullanıcılarının yüzde 40'ı farklı sitelere giriş için e-mail şifrelerinin aynısını kullanıyor.
Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri