Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK ile hükümet birbirine girdi

18.08.2010 13:36
Ankara'yı günlerdir sallayan atama krizi büyüyor. HSYK önemli davaların hakim ve savcılarını belirlemek isteyince sıkıntı tavan yaptı

HSYK ile Adalet Bakanlığı arasındaki hakim ve savcı ataması tam bir krize dönüştü. HSYK başta İstanbul olmak üzere Diyarbakır, Erzurum gibi özel yetkili mahkemelerin hakim savcı yapısını değiştirecek öneri getirdi.

Adalet Bakanlığı bu önerileri kabul edilemez buldu, "Bu önerilerin görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır" açıklaması yaptı.

HSYK bakan ve müsteşar katılmadığı için çalışamazken HSYK Başkanvekili Özbek Adalet Bakanı'na, "HSYK üyelerinin devam eden davalara müdahalesi söz konusu olamaz" göndermesinde bulundu. 

İLK AÇIKLAMA HSYK'DAN

Yüksek yargıda yaşanan krizle ilgili ilk açıklama HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'ten geldi. Özbek kurul çalışmaları HSYK'ya girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adli yargı, unvanlı mahkeme başkanı ve başsavcıların atamalarına ilişkin, Adalet Bakanlığının kurula gönderdiği kararname taslağı üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Özbek, ''Kurul çalışmalarında önemli sıkıntılarımız var aşmaya çalışıyoruz'' dedi.

ADALET BAKANLIĞI TEPKİLİ

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, 2010 Yaz Kararnamesi taslaklarının karara bağlanmayan bölümlerinin geri çekildiği
bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 6 Temmuzda Hakimler ve Savcılar
Yüksek Kurulu’na (HSYK) sunulan 2010 yılı yaz kararnamesi görüşmelerinin büyük ölçüde tamamlandığı belirtilerek, bin 271 hakim ve Cumhuriyet savcısını kapsayan kararnamenin 16 Ağustosta açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, ana taslaktan kalan 67 hakim ve savcı ile unvanlılar
taslağındaki 79 hakim ve savcının durumlarının görüşülmesi sürerken, HSYK üyelerince, 84 kişinin isimleri görüşülmeyi bekleyen kararnameye eklenmek üzere, 140 kişinin isimleri ise durumları değerlendirilerek gerekirse kararnameye eklenmek üzere teklif edildiği belirtildi.

Bu teklifler içerisinde başta İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere özel yetkili (CMK 250) mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük önerilerin de bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu önerilerin görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara
doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır.

Ayrıca, söz konusu önerilerin değerlendirilmesi ve kararnameye dahil
edilmeleri halinde bunların boşalttıkları yerlere de yeni atamaların yapılması gerekecek ve bu şekilde çok sayıda hakim ve savcıyı ilgilendiren yeni bir düzenleme yapılması ihtiyacı doğacaktır. Bu da ancak yeni bir taslak çalışmasıyla mümkün olabilecektir.

KARARNAME GERİ ÇEKİLDİ

Kanun, Yönetmelik ve Prensip Kararları çerçevesinde tüm bu önerileri
değerlendirmek, yargı bağımsızlığı ve tabii hakim ilkesini ihlal etmeyecek
şekilde hazırlanacak yeni çalışmayı Kurulun önüne getirmek üzere kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir."

HSYK: DEVAM EDEN DAVALARA MÜDAHALE OLAMAZ

HSYK toplantısına Bakan ve müsteşar katılmadı. HSYK üyeleri bu nedenle çalışamamaktan şikayet ederken HSYK Başkanvekili Özbek, "HSYK üyelerinin devam eden davalara müdahalesi söz konusu olamaz" açıklaması yaptı.

Bu haber toplam 1540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri