Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

600 davaya HSYK darbesi

19.02.2010 02:24
HSYK darbesinin faturası ağır oldu. Görevden alınan özel yetkili savcılar 25'i kritik tam 600 dosyaya bakıyordu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Erzurum Adliyesi'nde kaosa yol açtı. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 600 davanın akıbeti belirsiz.

600 DOSYANIN AKIBETİ BELİRSİZ

Öğle saatlerinde beklenen oldu. Özel yetkileri alınan savcıların yerine yenileri atandı. Ancak görevden alınan savcıların baktığı 600 dava var. Dahası bunların 25'i oldukça kritik. Ergenekon kapsamında Osman Şanal'ın yürüttüğü soruşturma bunların başında geliyor. İkinci kez ifadeye çağrılan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ile ilgili nasıl bir yol izleneceği de HSYK darbesiyle belirsiz bir hal aldı.
TERÖR DAVALARI DA ETKİLENECEK

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorumluluk alanı oldukça geniş. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları pek çok terör davasına bakıyor. Bazı PKK davaları, Iğdır Belediye Başkanı'nın yargılanması, Trabzon, Samsun, Sivas Tayad dosyaları da Erzurum'da.

GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

Yeni atanan savcılar dosyaları baştan inceleyecek. Halihazırda 3 yıldır devam eden soruşturmaların bile olduğu düşünülürse bu ciddi bir zaman kaybı anlamına geliyor. HSYK ise zaten yavaş işleyen hukuki süreçleri Erzurum'da bu şekilde kilitleyerek aslında adaleti de kilitlemiş oluyor.

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri