Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK Zekariya Öz'ün Peşinde

17.11.2009 09:23
Yargıda telefon dinleme iddialarıyla ilgili tartışmanın arkasında Ergenekon savcılarını tasfiye planı olduğu belirtiliyor.

Haziran'daki HSYK toplantısını kilitleyen girişimin Aralık'ta yapılacak HSYK toplantısında tekrarlanması bekleniyor.

Adalet Bakanlığı müfettişlerinin incelemesi sonucunda Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın da aralarında bulunduğu 10 hakim ve savcının telefonları mahkeme kararı ile dinlenmişti.

Karar, bazı çevrelerde Yargıtay ve İstanbul Adliyesi başta yargının tamamının dinlendiği yönünde kampanyaya dönüştürüldü. Kampanyanın HSYK'nın güz kararnamesine dönük olduğu belirtiliyor. Aralık'ta yapılacak olan toplantıda Ergenekon savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın'ın görev yerlerinin yine değiştirilmesinin isteneceği konuşuluyor.

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile üye Ali Suat Ertosun'un başını çektiği grubun Ergenekon savcılarının yanısıra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş'un görev yerinin değiştirilmesi için ısrarları sürüyor. Faili meçhulleri araştıran Kavak, Albay Cemal Temizöz'ün ifadesinin alınması talimatını verdiği gerekçesiyle hedef alınmıştı.

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri