Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'DA ASIL SAVAŞ BUGÜN

23.07.2009 11:31
HSYK'da yeni hamle... Savcıları alamayan HSYK gözünü mahkemeye dikti...
HSYK’da yaşanan krizin nedenleri arasında 32 İl Cumhuriyet Başsavcısı’nın da bulunduğu, terör ve çete suçlarına bakan yaklaşık 60 kritik yer için atamalar da olduğu öğrenildi. HSYK bugün yeniden toplanacak, bu atamaları masaya yatıracak

HAKİM ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda HSYK’da adli ve idari yargı yaz kararnamesinde, 1332 hakim ve savcının daha fazla mağdur olmamaları için yeni görev yerleri belirlendi. Ancak 120’si idari hakim ile 180’i ise ünvanlı hakim savcı olmak üzere 300 civarında hakim ve savcının görev yerleri için Kurul bugün yeniden toplanacak.

HSYK’nın, önceki gün 15.5 saat süren toplantısının sabahki bölümünde bazı atamalara ilişkin uyuşmazlıkta kilitlenme yaşanınca, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in önerisi ve diğer Kurul üyelerinin de onayıyla, tartışmalı olmayan görevler için atama bekleyen hakim ve savcıları kapsayan ayrı bir kararname çıkması benimsendi. Böylece idari yargı ile ünvanlı adli yargı hakim ve savcılarının kararnamesi ayrılarak, diğer 1332 hakim ve savcı için kararname çıkarıldı.

60 kritik yer belli olacak

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda yaşanan krizin nedeninin “unvanlı” yani başsavcı, başsavcı vekili, ağır ceza mahkemesi başkanı ile terör ve çete suçlarına (Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesindeki suçlara bakmakla) bakmakla özel yetkili mahkemelerin savcı ve hakimlerini ilgilendiren liste olduğu belirtildi. Edinilen bilgiye göre tartışmalar 32’si il başsavcısı olmak üzere 50-60 civarında kritik yer için Bakanlığın yaptığı önerilerde düğümleniyor. Kurul’un bakan ve müsteşar dışında kalan seçilmiş üyeleri bu yerlere yapılacak atamalarda değişiklik yapılmasını istiyor. Bu üyelerin bu kritik görevlendirmelere aralarında Ergenekon savcılarının da bulunduğu bazı savcıların atanmasını istediği, bakanlığın ise buna karşı çıktığı belirtildi. Kurulun başkanı olan Adalet Bakanı Ergin’in unvanlı hakim ve savcıların görev yerlerine ilişkin oylamalara bu tartışmalar nedeniyle geçmediği belirtildi.

Özbek: Birtakım sıkıntılar var, aşmaya çalışıyoruz

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, hakim ve savcılar hakkında kararname taslakları görüşülürken yaşanan tartışmaların yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini belirterek, “Hiçbir zaman yargılamaya müdahale niyetimiz yok” dedi. Kamuoyunda yaşanan tartışmaları değerlendiren Özbek, kararname taslaklarının görüşülmesi sırasında kurulun bütün üyelerinin görüş ve önerilerini dile getirdiğini belirterek, “Kararname taslakları tek aşamalı bir süreç değildir. Bir hakim veya cumhuriyet savcısını bir başka göreve atarken onun yerine getirilecek olanın kıdem, liyakat başarılı olup olmadığı gibi bütün durumu dikkate alınır. Ayrıca, mazeret, istek ve disiplin nedeniyle de görev değişiklikleri yapılır” diye konuştu.

’Bir takım sıkıntılar var’

HSYK’da görev yapan üyelerin “yılların hukukçusu” olduğunu belirten Özbek, kararnameler kesin karara bağlanmadan yapılan tartışmaların yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini kaydetti. Özbek, “Hiçbir zaman yargılamaya müdahale niyetimiz yok. Yılların hukukçusu olarak böyle bir şeyi aklımızdan geçirmemiz mümkün değil. Kamuoyunun algıladığı gibi değil” diye konuştu. Özbek, Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı’nı yarın (bugün) görüşmeye devam edeceklerini anımsatarak, “Bir takım sıkıntılar var, aşmaya çalışıyoruz” dedi.

HSYK'da yeni hamle: Osman Kaçmaz özel yetkili mahkemenin başkanı olsun


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dikmen Hakimevi'ndeki toplantının sabahki bölümüne tek başına katıldı. Öğleden sonra ayrıldı. Akşam saatlerinde ise Müsteşar Ahmet Kahraman'la birlikte geri gelerek görüşmelere devam etti.
Yargıya müdahale etmekle eleştirilen HSYK, Ergenekon ve KCK savcılarını de-ğiştirmekte direniyor. İddialara göre, korsan kararnameyle savcıları görev-den alamayacaklarını anlayan bazı üyeler, şimdi de 'Ergenekon davasını An-kara'ya taşımaya' çalışıyor. Kurulması planlanan mahkemenin başına düşü-nülen isim ise tanıdık: 'Gül yargılansın' diyen Sincan Hâkimi Osman Kaçmaz.Adlî yargıda 1.332 hâkim ve savcının yer değiştirmesine ilişkin yaz kararnamesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) internet sitesinde yayımlandı. Ancak Kurul'u kilitleyen korsan kararname ve 250 civarındaki hâkim ile savcının tayini henüz netliğe kavuşmadı.

HSYK'nın yüksek yargı kökenli üyelerinin, Ergenekon, KCK ve faili meçhullerle ilgili dosyalara bakan yargı mensuplarını görevden alma ısrarı sürüyor. Toplantılara bugün devam edileceği duyurulurken, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in tıkanıklığın sürmesi halinde görüşmelerden çekilebileceği de gelen haber- ler arasında. Krizin aşılamaması durumun-da, aralarında Ergenekon soruşturmasını yürüten başsavcı ve başsavcı vekili ile özel yetkili savcıların da bulunduğu isimler kararname çıkana kadar görevlerine devam edecek.

İddialara göre, hazırladıkları korsan kararnameyle özel yetkili savcı ve yargıçları görevden alamayan bazı HSYK üyeleri, şimdi Ankara'da özel yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir an önce kurulmasını istiyor. Aynı üyeler, mahkemede görev alacak 'özel seçilmiş' isimleri kararnameye eklemeye çalışıyor. Anayasa'ya rağmen Cumhurbaşkanı Gül'ün yargılanmasını isteyen Sincan Hâkimi Osman Kaçmaz'ın da bu mahkemeye başkan olarak atanması talep ediliyor. Önerilen mahkeme, ağır cezalık suç işleyen askerlerin yargılanmasında yetkili olacak. Böyle bir kararın çıkması, birleştirilen Ergenekon ve Danıştay davalarını etkileyeceği şeklinde yorumlandı.

Ankara'da özel yetkili yeni bir mahkemenin kurulması uzun süredir konuşuluyordu. HSYK'da bunun dile getirildiği iddiasını Star Gazetesi'nden Şamil Tayyar duyurdu. Bu mahkeme, CMK 250. maddedeki askerlere sivil mahkemede yargılanması yolunu açan değişikliğin ardından daha da önemli hale geldi. Çünkü karargâh merkezlerindeki askerlerin işlediği CMK 250 kapsamındaki suçlarla ilgili çoğunlukla Ankara'daki 2 mahkeme görevli olacak. Ergenekon davasının yerel mahkeme ve Yargıtay aşamasında verilecek muhtemel bir görevsizlik kararı halinde de Ankara'daki mahkemelerin yetkili olacağı konuşuluyor.

Önceki gün gerçekleşen HSYK tarihinin en uzun toplantısında "unvanlı savcı ve hâkimlerle" ilgili kısım bugüne bırakılırken, toplantıda tartışmaların had safhaya ulaştığı dakikalar yaşandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in 10 saat katıldığı toplantıda, hedefteki hâkim ve savcılarla ilgili yoğun baskı yapıldı. Korsan kararnamede ısrar edilmesi üzerine görüşme uzadı. Kriz Adalet Bakanı Ergin'in çabaları sonrası kısmen aşılabildi. Kurulda kısmi çözüm, çok sayıda hâkim ve savcının mağduriyetinin giderilebilmesi; uzatılan SBS tercih süresinin dolması gibi sebeplerle unvansız 1.332 hakim ve savcının yer değişikliğini içeren 15 Haziran tarihli Adalet Bakanlığı'nın kararnamesinin imzalanması üzerinde uzlaşıldı.

Görüşmelerin kilitlendiği saatlerde Ergin, 'HSYK'nın bazı üyelerinin Anayasa'ya aykırı teklifi nedeniyle karar alamaz duruma geldiğini, Kurul'un bu haliyle yargıda krize yol açan bir görüntüye yol açtığına' dikkat çekti. Görüşmelerde, HSYK'nın üye sayısının artırılması, birinci sınıf hâkim ve savcıların kurula üye seçmesini öngören Yargı Reformu Taslağı'nın da gündeme geldiği belirtildi. Bu tartışmaların ardından, korsan listeyle gündeme gelen isimlerin sonraya bırakılması, 15 Haziran'da sunulan unvansız hâkim ve savcılarla ilgili kararname taslağının hâkim ve savcıların daha fazla mağdur edilmemesi açısından onaylanması görüşü benimsendi.

Şimdi, adli yargı unvanlı hâkim ve savcılar hakkındaki kararname taslağının akıbeti merak ediliyor. Gündeme getirilen korsan kararnamedeki isimlerin sayısı 20'yi geçmiyor. Ancak bir isimde değişiklik yapılması zincirleme etkiye sebep olduğu için adli unvanlı yaklaşık 250 ismin atanması bugüne bırakıldı. Unvanlı adli yargı mensupları şöyle sıralanıyor: Başsavcılar, başsavcı vekilleri, ağır ceza mahkemesi başkanları, CMK 250. maddesinde sayılan suçları soruşturmak ve davalara bakmakla görevli hâkim ve savcılar.

Tayin kararnamesinde dikkat çeken isimler

HSYK'da önceki gün 1.332 hakim ve savcının ataması yapıldı. Kararnamede dikkat çekici isimler yer aldı. Ocak ayında, Ergenekon soruşturmasını sürdüren İstanbul başsavcı vekilliği emrine geçici olarak görevlendirilen savcılardan Kasım İlimoğlu ile başsavcılık emrindeki Mustafa Çavuşoğlu'nun kalıcı olarak ataması yapıldı. İlimoğlu'nun, Ali Suat Ertosun'un teklifi üzerine atandığı kamuoyuna yansımıştı.

12. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri Necat Ede ve Selda Kutluata'nın da yeri değişti. İki isim Ergenekon sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u serbest bırakan isimlerdi. Hakim Ede, son olarak, Ergenekon şüphelisi Mehmet Haberal'ın tahliye talebi incelemesinden çekilmesiyle gündeme gelmişti. Kutluata ve Ede, Bakırköy Adliyesi'ne hakim olarak atandı. İnternet sitelerinde Mukaddes Eruygur'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, ağır ceza mahkemeleri kastedilerek "12 ve 14 bizden" deniliyordu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Selda Kutluata, Tolon'un delil yetersizliğinden tahliyesine savcıların yaptığı itirazı değerlendiren heyetteydi. Kutluata, Tolon'un tahliyesini delil yetersizliği yerine, tutuksuz yargılama şekline çevrilmesi yönünde oy kullanmıştı. Edinilen bilgiye göre Nejat Ede ve Selda Kutluata tayin talebinde bulundu. HSYK da bunu dikkate aldı.


Dikmen Hakimevi'nde baş döndüren trafik

HSYK toplantısı önceki gün gerilimli başladı. Üye Ali Suat Ertosun'un gündeme getirdiği ve çoğunluk üyelerinin desteğini alan korsan kararname nedeniyle çözümsüzlüğün süreceği yorumları yapılıyordu. HSYK'nın yüksek yargıdan gelen 5 üyesi sabah saatlerinde olağan toplantıya başladı. Saatler 11.50'yi gösterdiğinde Adalet Bakanı Ergin toplantı için geldi. Ergin'in toplantıdan 2,5 saat sonra ayrılması 'çözüm çıkmayacağının' işareti sayıldı. Ancak saatler 17.30'u gösterdiğinde Bakan Ergin ve Müsteşar Ahmet Kahraman Dikmen Hakimevi'ne geldi. Görüşmeler uzadıkça kararın çıkacağı görüşü kuvvetlendi. Ancak korsan kararnamedeki isimlerin akıbetinin ne olduğu bilinmiyordu. HSYK üyelerinin unvansız hâkim ve savcılarla ilgili kararnameyi imzaladıkları bilgisi saatler 24.00'ü gösterdiğinde yargı muhabirlerinin telefonlarına gelmeye başladı. Saatler 01.30'u gösterdiğinde Ergin'in toplantıdan ayrılmak üzere makam aracına yöneldiği görüldü. Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine Ergin, toplam 1.332 hâkim ve cumhuriyet savcısının atama kararnamesinin imzalandığını açıkladı. Ergin, "Bu hâkim ve savcılarımızın yaz dönemi kararnamesindeki sıkıntıları inşallah bitmiş olacak, onun dışında kalan idari yargı ve unvanlılarla ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde devam edecek." diye konuştu. Ergin, haftalardır konuşulan ve bazı HSYK üyelerinin desteklediği korsan kararnameyi de imayla doğruladı.

Özbek: Yargılamaya müdahale niyetimiz yok

Ergenekon ve terör örgütü PKK'yla ilgili soruşturmayı yürüten savcıların değiştirilmesini isteyen HSYK üyeleri, yargıya müdahale etmekle suçlanıyor. 'Korsan liste' ile kritik yargı süreçlerinin sabote edilmeye çalışıldığı ileri sürülüyor. Bu iddialara dün HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek cevap verdi. Özbek, "Hiçbir zaman yargılamaya müdahale niyetimiz yok. Yılların hukukçusu olarak böyle bir şeyi aklımızdan geçirmemiz mümkün değil. Kamuoyunun algıladığı gibi değil." dedi.

Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı'nı bugün görüşeceklerini hatırlatan Özbek, "Birtakım sıkıntılar var. Aşmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı. Kararname taslaklarının görüşülmesi sırasında kurulun bütün üyelerinin görüşlerini dile getirdiğini kaydeden Özbek, şöyle devam etti: "Kararname taslakları tek aşamalı bir süreç değildir. Bir hakim veya cumhuriyet savcısını bir başka göreve atarken onun yerine getirilecek olanın kıdem, liyakat, başarılı olup olmadığı gibi bütün durumu dikkate alınır. Ayrıca, mazeret, istek ve disiplin nedeniyle de görev değişiklikleri yapılır."

Erdoğan’dan kararname yorumu: Süreçte istenmeyen bazı gelişmeler oldu

Başbakan, Suriye’ye gitmeden önce kararnameyi değerlendirdi: Ne yazık ki istemeyen bazı gelişmeler oldu. Adalet Bakanlığı’nın çalışması dışında bir çalışma ortaya çıktı

Başbakan Erdoğan, dün Suriye’ye hareketinden önce adli ve idari yargı yaz kararnamesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan, “HSYK yaz kararnamesinin tıkandığı ve krize neden olduğu yönünde haberler geliyor. Özellikle Ergenekon savcılarının yerlerinin değiştirilmesi ya da atanmaları konusunda Adalet Bakanlığı’nın kurul üyeleriyle karşı karşıya gelmesi haberleri var. Bu konuda size bir bilgi verildi mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Detaylarına şu anda fazla girecek değilim. Çünkü henüz nokta konulmuş değil. Ancak bir şeyi açıklamakta fayda görüyorum. Biliyorsunuz bu kararnameler Adalet Bakanlığı’nın hazırlığıyla, hazırlığı yapar ve Adalet Bakanlığı bu hazırlığı HSYK’ya takdim eder. HSYK belli belli bir sürede üzerinde çalışmasını yapar, ondan sonra görüşerek bu iş karara bağlanır. Ne yazık ki, tabii bu süreç içinde, istenmeyen bazı gelişmeler oldu. Yani Adalet Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu çalışmanın dışında bir çalışma ortaya çıktı ki bu biraz farklıydı. Bunu şimdi değerlendirecek değilim. Ancak, şu anda tabii bütün beklentiler, özellikle bu yaz kararnamesi ile ilgili, birçok hakim, savcı çocuklarının okul durumları, şu, bu vesaire belli yerlere taşınma durumları olacak. Bu konuda kararın verilmesi beklentisi hakim. Fakat şu ana kadar aldığım bilgi 1300 civarında hakim, savcı hususunda mutabakata zannediyorum varılmış. Öyle gözüküyor şu anda. Temennim odur ki Adalet Bakanlığı’nın göndermiş olduğu listeyle ilgili çalışma sonuçlandırılır ve böylece bu beklentiler cevabını bulmuş olur. Herkes de gideceği yere gitmiş olur.”
Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri