Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'ya 10 Soru

18.02.2010 11:15
Başsavcı Cihaner'in Ergenekon bağlantısı nedeniyle tutuklanmasının ardından olağanüstü toplanarak olağanüstü kararlar alan HSYK'ya olağan sorular...

Erzican Başsavcısı İlhan Cihaner, Ergenekon Terör Örgütü bağlantısı nedeniyle mahkeme tarafından tutuklandı.

Bu karar sonrası harekete geçen HSYK, Erzurum Özel Yetkili Savcı Osman Şanal ile beraber diğer 4 savcının yetkisini kaldırdı.

1) HSYK, müfettişlerini göndermeden, inceleme yapmadan sadece medyada çıkan haberlere göre mi böyle bir karar aldı?

2) Tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner'le ilgili soruşturmayı Özel Yetkili Savcı Osman Şanal yürütüyordu. HSYK neden diğer 4 savcının da yetkisini kaldırdı?

3) HSYK, Savcı Osman Şanal'ın yetki aşımı yaptığı için yetkilerinin alındığını söylüyor. Başsavcı görevi başında yaptığı işlemlerle ilgili ancak Yargıtay tarafından yargılanabiliyor. HSYK Başsavcı İlhan Cihaner'in mahkemece tutuklanmasını görevi başında yaptığı işlemler nedeniyle gerçekleştiğini öne sürüyor. Şimdi soru şu: Başsavcı İlhan Cihaner'in Ergenekon Terör Örgütü'ne üye olduğu iddiası ile tutuklanması, göreviyle ilgili mi yoksa kişisel bir suç mu?

4) Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'ın daha önceki tebligata olumsuz yanıt veren 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk'i ikinci kez ifade vermek için çağırmasının HSYK tarafından yetkilerinin alınmasında bir etkisi var mı?

5) HSYK'nın savcıların yetkilerini kaldırdığı günün sabahında 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk'in Ankara'ya gelmesi sadece bir tesadüf mü?

6) HSYK, Özel yetkili savcıların yetkilerini neden Başsavcı İlhan Cihaner'in tutuklanması sonrası verdi?

7) Eğer Başsavcı İlhan Cihaner tutuklanmasaydı HSYK yine aynı kararı verecek miydi?

8) Savcıların yetki aşımı yaptığını söyleyen HSYK neden soruşturma devam ederken 'yetki aşımı' var demedi?

9) Savcıların yetki aşımı yaptığını söyleyen HSYK, yürütülmekte olan soruşturmanın içeriği hakkında ne kadar bilgiye sahip?

10) HSYK, mahkeme tarafından tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner'le ilgili delilleri neden görmezden geliyor? Oradaki savcıların yetkilerini alarak, soruşturmayı akamete uğratmıyor mu? Başsavcı İlhan Cihaner'i tutuklayan Mahkeme üyelerine gözdağı vermiş olmuyor mu?

stratejikboyut

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri