Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hukuk tarihine geçecek yayın yasağı

27.08.2009 13:25
Ergenekon kapsamında hakkında inceleme başlatılan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, önceki gün Sincan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden hakkındaki incelemeyle ilgili yayın yasağı kararı aldı.
Ancak, yayın yasağı kararı kuruluşlara tebliğ edilince, yayın yasağının tüm yayın kuruluşlarını kapsamadığı sadece daha önce Kaçmaz aleyhine haber yapan yayın kuruluşlarına yasak getirildiği ortaya çıktı.

ERGENEKON DEMEYENLERE SERBEST

Sincan 2. Hukuk, yayın yasağının Star, Sabah, Zaman, Yenişafak, Taraf, Vakit ve Bugün gazeteleri ile Bugün TV, Kanal 7, Samanyolu, Kanaltürk, Meltem ve ATV televizyonlarını kapsadığına hükmetti. Böylece Kaçmaz hakkındaki soruşturmayla ilgili bu gazete ve televizyonlara haber yapmak yasaklanırken, Kaçmaz'ın Ergenekon'dan soruşturulduğu bilgisine yer vermeyen tüm gazete ve televizyonlara soruşturmayla ilgili haber yapmak serbest bırakıldı.

KARARIN GEREKÇESİ DE ÇOK İLGİNÇ

Mahkemenin bazı medya kuruluşlarına koyduğu yayın yasağı kararının gerekçesi ise en az karar kadar ilginç. Mahkeme, Kaçmaz'ın “ismi geçen yayın kuruluşları hakkında dava açtığı için, bu kuruluşların kendisi hakkında haberlerde kişilik haklarına saldırılabileceği” iddiasını karara gerekçe yaptı. Mahkeme, böylece yayın kuruluşlarını yapabilecekleri haberler nedeniyle töhmet altında bırakan bir karara imza atmış oldu.

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri