Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümet düğmeye basıyor: HSYK...

02.08.2009 11:53
Hükümetin hazırladığı yeni yargı reformuyla HSYK tartışmaları da bitecek. Reform planına göre atamalarda Cumhurbaşkanı ve Meclis’e yetki verilecek.
Hükümet’in Meclis’in açılmasıyla birlikte hız vermeyi planladığı yargı reformuyla HSYK tartışmalarına da son vermeyi planlıyor. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ve hükümetin gündeminde bulunan Yargı Reformu Stareteji Belgesi’ne göre hakim ve savcılar yüksek kurulu atamalarında cumhurbaşkanı ve Meclis’e yetki verilmesi planlanıyor.

HSYK’YA ATAMA DEĞİŞECEK

Reformla,  “Yasama organının Kurul’a üye seçimi için yetkisinin olmamasının bir eksiklik olduğu” görüşüne yer verilerek, yasama ve yürütme organına (Cumhurbaşkanı), hakim ve savcılar arasından HSYK’ya üye seçiminde görev ve yetki verilmesinin planlanıyor.

HAKİM VE SAVCIYA SAVUNMA

Kurul kararlarına karşı etkili bir itiraz yolunun bulanmamasının da değerlendirildiği taslakta, HSYK’nın yeniden yapılandırılması sürecinde, itiraz yolu etkin hale getirilecek. Hakim ve savcılara, sadece meslekten çıkarma cezasını gerektiren disiplin suçu işlemeleri halinde, “İtirazları İnceleme Kurulu”nda sözlü veya vekille savunma hakkı tanınacak.

HSYK’YA MALİ ÖZERKLİK

Taslağa göre, HSYK’nın geniş tabanlı temsil esasına dayalı bir yapıya kavuşturulmasına paralel olarak, teklif makamı ile karar makamının tek elde birleşmesini engelleyecek sekretarya hizmeti yeniden yapılandırılacak. Kurul’un mali özerkliğinin bulunması ile idari ve mali işlemlerinin yürütüldüğü bürolar oluşturulacak. Denetim sistemi, HSYK’nın yeniden yapılandırılmasına paralel olarak iddia ve karar makamlarının tek elde birleşmesini engelleyecek şekilde yeniden yapılandırılacak.

STAR
Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri