Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümet zamları açıkladı

28 Ağustos 2008 / 14:10
Toplu görüşmelerde hükümetten somut öneri geldi. Yeni yıl için memurlara önerilen zam oranı şöyle oldu:
Hükümet 2009 maaşları için memura yüzde 3.5+4 zam önerdi. Zam kümülatif olarak yüzde 7.6'ya geliyor.

Yaklaşık 2 milyon memuru ilgilendiren toplu görüşmelerin dördüncü turunda hükümet zam teklifini konfederasyonlara iletti. Hükümet beklendiği gibi memura enflasyon hedefiyle uyumlu bir zam teklif etti.

Buna göre, memura ilk 6 ay için yüzde 3.5, ikinci 6 için de yüzde 4 oranında zam öngörülüyor. Kümülatif olarak zam yıllık bazda yüzde 7.6'ya denk geliyor.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun başkanlık ettiği toplantı halen sürüyor. Toplantıya, Kamu İşveren Kurulu üyeleri, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yetkili sendikaların genel başkanları, sendikaların uzmanları ve bürokratlar katılıyor.

MEMURLAR NE TALEP ETMİŞTİ?
Türkiye Kamu-Sen, en düşük memur maaşının açlık sınırının üzerine çekilmesini istiyordu. Konfederasyon bu amaçla gelecek yıl altışar aylık iki dönem halinde taban aylığına yansıyacak şekilde tüm memurlara brüt 100'er, net 75'er YTL olmak üzere toplam net 150 YTL zam yapılmasını, maaş katsayıları ile yan ödeme katsayısının da iki dönem halinde yüzde 5'er artırılmasını talep ediyordu. Konfederasyon ayrıca, sendika üyesi memurlara 50 YTL “toplu görüşme ikramiyesi” verilmesini istiyordu.

Memur-Sen ise bekar, en düşük derecedeki memur maaşının 1301 YTL'ye, evli, iki çocuklu ve eşi çalışmayan memurun maaşının 1461 YTL'ye yükseltilmesini talep ediyordu. Memur-Sen'in talepleri arasında, memur maaşlara ocak ayından itibaren yüzde 12 oranında zam yapılması, taban aylığının seyyanen net 30 YTL artırılması ve sendika üyesi memurlara 30 YTL “toplu görüşme ikramiyesi” verilmesi yer alıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri