Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetin 'Kürt açılımı' nasıl?

29.07.2009 16:03
İçişleri Bakanı Beşir Atalay hükümetin 'Kürt Açılımı'na ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay Hükümetin kürt açılımına ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

BAKANLIKTAN GELDİĞİ İDDİA EDİLEN HABERLER DOĞRU DEĞİLDİR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay: " Başlatılan çalışmalar henüz bir sonuca ulaşmamıştır. Bakanlığımızca koordinasyonu yürütülen bu çalışmanın içeriğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmamıştır. Bu konuda yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bazen görüyoruz. Basınımızda bir söylenti haber olarak geliyor bunun bizimle bir ilgisi yok bu haber üzerine siyasetçilerimiz çıkıyor sanki biz söylemişiz gibi değerlendiriyorlar. Biz bu konuda çok titiz çok hassas ve kavramları da çok seçiyoruz. Böyle olunması gereken bir çalışma onun için benim dileğim istirhamım herkes yorum yapabilir, beklentileri değerlendirebilir ama buradan açıklama yapılmadıkça söylentiye dayanan haber yapılmamasıdır.

ÇALIŞMALAR HENÜZ SONUÇLANMADI İÇERİKLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIM

Yakalanan olumlu ivmeyi en iyi şekilde değerlendirerek kendi sorunumuzu kendimiz çözmeliyiz. Geçmişe saplanıp kaldığımızda geleceği kaybedeiz. Geçmişten ders alıp geleceği birlikte kurarak müreffeh yarınlar oluşturabiliriz. Bizim hükümet olarak siyasi meleseseleri çözme yöntemimiz bellidir. Daha fazla hak ve özgürlük sağlandığında bugün çözülemez olan bir çok sorunun çözüldüğünü biz gördük. İnsan odaklı insanımıza değer veren güveni esas alan politikaların hayaat geçirilmesi hususunda önemli taahhütlerde bulunduk ve bunları bir bir uygalamaya koyduk. Hükümet olarak ta başından beri kendi programlarımızı sözlerimiz icraatlarımızı, partimizin sitesinden bakarsanız görürsünüz, açıklamalarınızda bunu görürsünüz. Bugün farklı bir ivme kazanılmıştır ve bu ivmeyi olumlu şekilde iyi değerlendirmek istiyoruz. Bilindiği gibi sürekli demokratikleşme ve engellerin kaldırılarak insan odaklı, güveni esas alan politikaların hayata geçirilmesi hususunda bir çok taahhütlerde bulunduk ve bunların bir çoğunu hayata geçirdik.

Her vatandaşımızın kendisini devletin vatandaşı olarak eşit ve hür olduğunu hissettirmeye çalışıyoruz. Daha önce yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın bir göstergesi ve teminatıdır. Bu sürece herkesi davet ediyoruz. Bunu bir devlet politikası olarak yürütme çalışması ve kararlılığı içerisindeyiz. Çözümsüzlüğü savunarak negatif siyaset yapmanın kimseye faydası yoktur. Sivil toplum örgütlerimize, yazarlarımıza, medyamıza ve tüm siyasi aktörlere sesleniyorum. Gelin bu soruna katılın ve bu sorunu hep birlikte çözelim.

Sayın Başbakanımızın 2005 yılında Diyarbakır'da başlattığı çalışma doğrultusunda cesur adımlar atmak niyetindeyiz. Bu konuda başlatılan çalışmalara tüm kurum ve kuruluşları çağırmaktayız.
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri