Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetten karara ilk tepki

05 Haziran 2008 / 18:24
Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal eden kararının ardından hükümetten ilk açıklama geldi.
Hükümetten karara ilk tepki

Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal eden kararının ardından hükümetten ilk açıklama geldi.


Hükümet kanadından iki isimden açıklama geldi. İlki hükümet sözcüsü Cemil Çiçek oldu. Çiçek, ayrıntılı değerlendirme için gerekçeli kararı bekleyeceğiz yorumunda bulundu.

AK Parti grup başkan vekili Bozdağ ise bu kararın Anayasa'yı ihlal anlamına geldiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin iptaliyle ilgili olarak ilk açıklamayı yaptı.

GEREKÇELİ KARARI GÖRMEMİZ LAZIM

Anayasa Mahkemesinin kararını TBMM Kulisinde gazetecilerden öğrenen Çiçek, "Kararı nasıl değerlendirdiğine" yönelik sorulara, "Gerekçeyi görmemiz lazım" karşılığını verdi. Bakan Çiçek, "Gerekçeyi görmeden bir değerlendirme yapmak hukuken doğru olmaz. Bu önemli bir karar. Hangi gerekçeyle bu sonuca varıldığını görmek lazım. Hukuken ve siyaseten değerlendirme yapmak için bu gereklidir" dedi.

Her davanın kendi şartlarında değerlendirilmesi gereğini vurgulayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Karar sizin için sürpriz mi oldu?" sorusunu ise yanıtlamadı.

ANAYASA'YI İHLAL

AK Parti grup başkanvekili Bekir Bozdağ ise Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'yı ihlal ettiğini öne sürdü.

Bozdağ, "Verdiği bu karar ile Anayasa Mahkemesi kendi yetki alanını aşmıştır. Demokrasi ve egemenlik alalına müdahale söz konusudur. Bu nedenle bu kararı Anayasa'ya aykırı görüyorum" dedi.

Bozdağ, kapatma davasını nasıl etkiler sorusuna "Kapatma davası ayrı bir süreçtir, İkisi ayrı şeylerdir. O dava ile bunu değerlendirmek doğru değildir" yanıtını verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri