Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hülya Avşar dan "çakma türbanlı"Olurmuş

27 Ekim 2008 / 14:59
Hülya Avşar bu kez "türbanlılara" çok sert suçlamalarla yüklendi. Ve kendisine "çakma türbanlı" dedi.
Referans'tan Nuray Başaran'ın Hülya Avşar'la yaptığı röportajın ilgili bölümü:


Ama bir çoğalma olduğu da gerçek AK Parti iktidarından sonra. Bazıları bunu iyimser olarak, "Evdeki kadın sokağa çıktı" diye yorumluyor. Bir kısmı da özellikle Başbakan ve Cumhurbaşkanı eşlerini rol model alan kadınların örtünmeye başladığını söylüyor. Hatta daha ileriye gidip, devlette ya da hükümette işi olan ya da iş almak isteyen kişilerin eşlerinin başlarını örttüğünü iddia ediyor.
Evet, böyle bir şey de yazmıştım. Korsan başörtülüler diye yazmıştım. Bence tehlike nerede başlar biliyor musunuz? Bundan sonraki seçimlerde AK Parti aynı oranda ya da daha yüksek bir oy alırsa.

Peki, yerel seçimlerde en az yüzde yetmiş belediyeyi alacağı söyleniyor. O zaman bir tehlike söz konusu olacak mı? Size göre?
Belediyelere ve yaşadıkları bölgelere göre, belediye başkanlarına güvenen insanlar var. Çünkü o çok önemli. Belediye başkanları, AK Parti'nin belediye başkanı diyelim ki Zeytinburnu Belediye Başkanı. O Zeytinburnu bölgesini çok rahat etkiliyor bence, içten içe de etkiliyor. Mahallede komşuluk rahat yaşansın diye de, insanlar rahat yaşasın diye de, sokak baskısı meselesi de devreye giriyor. Korsan türbanlılar, çakma türbanlılar çoğalacak.

Nasıl yani korsan, çakma türbanlı?
Her türbanlıyı kendinden zannedecekler, bence bu onlar için iyi değil.

Kaç çeşit türbanlı var? Onları nasıl ayırt ediyorsunuz?
Bazıları, gerçek türbanlıların yerine iş bulmak için yada kendilerini kabul ettirmek için türban takacaklar. Bunlar korsan olacak. Sonra mecburi olursa, bizler de türban takarsak yani, o da çakma olacak. Mesela benden olsa olsa çakma türbanlı olur.

Köşkün açıklaması Başbakan'la ilgili kedi benzetmesi yaptığınız döneme denk gelmesi masum bir tesadüf olabilir mi?
Emin değilim ama olabilir.

Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz korktular mı? Çekindiler mi? Onlar da bir benzetmeyle karşı karşıya kalmamak için önlem mi aldılar?
Ben son derece yanlış yaptıklarını düşünüyorum. Ben Başbakan'ın yerinde olsaydım, danışmanlarıma derdim ki,"Basına şöyle bir beyanat verin: Teşekkür ederim. Ne kadar güzel bir şey Hülya Hanım beni kediye benzetmiş, kedileri çok severim." Mutlaka öyle bir beyanat verdirirdim. Hayrünnisa Hanım'ın da, özellikle gelip orada gayet medeni, hoş bir sohbet yapmasını isterdim eğer danışmanı olsaydım.

Korkularla mı yaşıyorlar. Ya da kendilerini öteki gibi mi görüyorlar. Siz nasıl görüyorsunuz?
Öteki gibi görüyorlardır mutlaka ama bunu Hayrünnisa Hanım için söyleyemiyeceğim. Ama korkusu vardır. Kendi yaptığı şey, kendi de biliyor ki toplumda çok sevilen bir şey değil. Çok tepki alınabilir. Bu korkuyla yaşayıp aslında çok daha çağdaş, modern başörtülü, Cumhurbaşkanı hanımı olduğunu da gösterebilir.


First Layd'nin giyim tarzı çok rüküş

Hayrünnisa Hanım'ın görünüşü sizce çağdaş mı? Örtünme şekli, giyimi…
Hiç değil çok rüküşler.

Türbanlı da şık olunabilir mi size göre? Siz hiç türban şıklığı denemeyi düşündünüz mü?
Şapka takarak evet.

Emine Hanım'la, Hayrünisa Hanım'la bir arada, bir ortam da bulundunuz sanıyorum.
Emine Hanım'la evet ve severim de. Hayatımda tanıdığım en zeki insanlardan birisi.

Beraber olduğunuzda hiç bu konuları, mesela türbanı konuştunuz mu Emine Hanım'la?
Hayır, hayır hiçbir zaman. Emine Hanım'la bir araya gelmemiz tamamen tesadüf ama özel bir sevgim var. Çok daha önceden tanışıyorduk çünkü çok önceden tanışıyoruz. Onun da bana bir sevgisi olduğunu düşünüyorum
Bu haber toplam 3596 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri