Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hummer artık Çin malı oldu

13.10.2009 23:55
Askeri araç olarak üretilen ancak sosyetenin gözdesi haline gelen Hummer artık Çin malı oldu.
İflasın eşiğine gelen General Motors, Hummer'i çimento karıştıcısı üreten Çinli Sichuan Tengzhong Ağır Sanayi Makine Şirketi'ne sattı.

Satıldı-satılmadı tartışmalarının ardından ABD'nin 101 yıllık otomotiv devi General Motors'un (GM) Hummer araçları nihayet Çin'in oldu. Küresel mali kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve devletin iflas koruması altına giren GM, Hummer konusunda son noktayı koydu ve daha önce anlaşmaya vardığı Çin'in çimento karıştırıcı araçları üreten şirketi Sichuan Tengzhong Ağır Sanayi Makine Şirketi'ne Hummer'in üretim hakkını sattı.

Çin medyasının haberlerine göre, önceki gün iki taraf anlaştı ve nihai imzayı attı. Anlaşmaya Sichuan Tengzhong CEO'su Yang Yi ile Hummer CEO'su Jim Taylor imza koydu. Böylece Çinli şirket, her türlü arazide kullanılabilen taşıt aracı Hummer'a sahip oldu.

Bu, Amerikan otomobil sanayinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne satılan ilk şirket oluyor. Satış miktarı henüz açıklanmasa da bu miktarın 150 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Çinliler daha önce de İngilizler'den MG-Rover'i satın almıştı.
Bu haber toplam 5736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri