Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet 120 bin küçüldü

03.07.2009 12:16
Dün Hürriyet gazetesi öyle bir manşetle çıktı ki patronlar dünyası şoke oldu: Ağaoğlu, Aydın Doğan'a Tower'ını gösterdi..
Hürriyet Gazetesi, 120 bin lira karşılığında aldığı ilanla gazetenin birinci sayfasının boyutunu küçülterek Ağaoğlu'nun ilginç mesajına alet oldu. Dün Hürriyet'in sürmanşeti "Ağaoğlu Tower'ını gösterdi!" şeklinde çıktı. Ağaoğlu, Toplu Konut İdaresi iştiraki Emlak GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçireceği Ataşehir'deki My Towerland projesini işte bu ilanla tanıttı.

Gazete Habertürk, bir süre önce Türkiye'de dergilerde yapılan "Zenginler Listesi" ile vergi rekortmenleri listesi karşılaştırmış ve ortaya çıkan ilginç tabloyu haber yapmıştı. Öyleki dergi zenginlerinin bazıları vergi fakiriydi. İşte bu vergi fakirlerinden biri de Ali Ağaoğlu'ydu. Bu haberin üzerine yaptığı basın açıklamasında "Hiçbir itin ve uğursuzun beni yolumdan çeviremeyeceğini bilmenizi isterim" diyerek Habertürk'e küfür eden Ağaoğlu, Doğan Grubu'na ait olan Hürriyet'in kardeş gazetesi Milliyet'in ekinden verdiği demeçte de "Sırf düşmanlarıma inat olsun diye Taksim'de (Habertürk binasını kast ederek) araç filomla önlerinden geçip bir tur atmak, helikopterimle tepelerinde uçmak istiyorum" demişti. Dün de 120 bin liraya satılan Hürriyet'in birinci sayfası Ağaoğlu'nun Habertürk'e gönderme yaptığı ilana ayrıldı. Görünen o ki, Doğan'ın yeni gözdesi Ağaoğlu oldu.

EMLAK GYO UYARDI

Ali Ağaoğlu'nun Hürriyet Gazetesi'ne verdiği ilan için Emlak GYO'dan uyarı geldi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirilen Ataşehir'deki My Towerland projesinin ilanı gazeteye basılmadan önce Emlak GYO'dan onay alınmadığı için uyarı yapıldığı belirtildi.

TOKİ ve Emlak GYO prosedürüne göre, hasılat paylaşımı projelerinde işi yapan firma, projelerle ilgili verdiği ilanları yayımlanmadan önce kurumlara gönderip onay almak zorunda. İlanlar, onay aşamasından geçerken TOKİ ve Emlak GYO'nun logolarının doğru kullanılıp kullanılmadığı, içeriğin doğru olup olmadığı ve ilanın şekil ile içerik açısından uygun bulunup bulunmayacağı gibi hususlarda inceleme yapılıyor. İlanlar, ancak onay verildikten sonra yayımlanabiliyor. Edinilen bilgilere göre, şirketlerin verdiği ilanı önceden onaya göndermemesi ve bu nedenden ötürü uyarı alması firma ile gelecekte yapılabilecek potansiyel işler açısından güven kaybına neden oluyor.

Ağaoğlu, önceki gün düzenlediği toplantıda projenin konumlandığı toplam 285 bin metrekarelik arazinin bir bölümünü Emlak GYO'dan hasılat paylaşım modeliyle aldıklarını belirterek, "Bin konutun yer alacağı arazinin yüzde 47'si Emlak GYO ile paylaşılacak" demişti.

TAŞYAPI'DAN KURTULDULAR AĞA'YA SARILDILAR

Bir süredir yurtdışında olduğunu söyleyerek ortalardan kaybolan ve son olarak hükümetten yardım talep eden Turanlı, ortaklığın bitme nedeniyle ilgili açıklama yapmaktan da kaçındı. Böylece Taşyapı ile Doğan ortaklığı dönemi sona ermiş oldu. Oysa geçen zaman içinde Hürriyet okurları sık sık Trump Tower projesi ve Taşyapı ile ilgili haberler okudu. Hatta Taşyapı-Doğan anlaşması yapıldığı ilk dönemde Hürriyet gazetesi ekonomi sayfası manşetlerini Mecidiyeköy'e övgüler düzen haberlerle donatmıştı.

-Hürriyet'in sahibi Doğan Grubu, bundan kısa bir süre öncesine kadar ünlü müteahhit Emrullah Turanlı ile ortaktı.Turanlı'nın şirketi Taşyapı, Doğan'ın sahip olduğu Mecidiyeköy'deki arazi üzerinde proje geliştiriyordu. Aynı dönemde Hürriyet, Mecidiyeköy'ün 'gayrimenkul yatırımı açısından ne kadar gözde bir yer olduğunu ve çekim merkezi haline geldiğini' anlatan haberlere imza attı.

-Taşyapı'nın Doğan ile ortak olduğu projesine ve Emrullah Turanlı'nın açıklamalarına bölgedeki diğer tüm proje ve yatırımcılardan daha geniş yer verildi. 2008 yılında ünlü emlak kralı Donald Trump'ın markasının projede kullanılması için anlaşmaya varıldı ve Trump Tower adı Doğan ile Taşyapı'nın ortaklığı ile yükselmeye devam etti. Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın projenin tanıtım partisi için İstanbul'a gelmesinin ardından yapılan haberlerde Turanlı yine ön plana çıkanlar arasında oldu.

-Geçen hafta alınan bir kararla Emrullah Turanlı, Trump Tower'daki yüzde 50 hissesini Doğan'a sattı ve projeden çekildi.
Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri