Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet bunu da yaptı!

11.09.2009 16:20
Doğan gurubu rekor vergi cezası ile ilgili artık her yola başvuruyor. Avrupa Birliği desteğini yanında gösterebilmek için bu gün yaptığı asparagas manşet......
Hürriyet gazetesi, Doğan grubuna kesilen rekor vergi cezasının “destek cephesini” genişletmek için ilginç bir habere imza attı!

Gazete, Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn ve Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso'nun 3 ay önce yaptığı açıklamaları Doğan grubuna kesilen vergi cezası sonrası yapılmış gibi duyurdu!


Doğan grubu, “Vergi Kaçakçılığı” nedeniyle kesilen rekor vergi cezasını bir yandan “basın özgürlüğü” şeklinde savunarak cezayı farklı bir boyuta çekmeye çalışırken bir yandan da yurtdışından destek bulmaya çalışıyor.

CHP ile ortak hareket ederek uluslar arası kamuoyunun desteğini arkasına almak isteyen Doğan grubu, AB cephesinden gelen açıklamalara bugün geniş yer verdi!

Fakat Hürriyet, AB cephesinden gelen bu açıklamaları çarpıtarak okuyucularına sundu.

Hürriyet, sürmanşetten Olli Rehn'in ağzından “Bu ceza AB üyeliğini olumsuz etkiler” şeklindeki görüşlere yer verdi.

Gazete Rehn'in bu açıklamalarını Doğan grubuna kesilen vergi cezasından sonra yapılmış gibi sundu.

Fakat Rehn'in bu açıklamaları yeni değil, tam üç ay öncesine ait!

Rehn, bu açıklamayı 8 Mayıs'ta Avrupa Parlemontosu'ndan üç üyenin Doğan Yayın Holding'e yönelik vergi cezası girişimiyle ilgili soru önergesini yanıtlarken yapmıştı.

Fakat Hürriyet, bu açıklamayı son vergi cezası olayından sonra yapılmış gibi birinci sayfasında Rehn'in ağzından “Böylesine büyük bir yaptırım, bir basın grubunun varlığını tehdit etmektedir ve bu da basın özgürlüğünün tehlike altında olduğunu gösterir. Bu durum, Türkiye'de basının çoğulculuğu ve bağımsızlığı ilkelerine saygı gösterilmediği yönündeki kaygıyı artırıyor” dedi.. şeklinde yazarak haberi yeni gibi duyurdu. Haberin iç sayfalarındaki devamında “demişti” şeklinde ifadeye yer vererek kelime oyunuyla haberin eski olduğunu gizlemeye çalıştı.

Postmedya
Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri