Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet'in pili bitti !

23.08.2009 12:41
Hürriyet'in 'Zir Vadisi'ne bombaları polis koydu' iddiasına kamera kayıtlarındaki 3 dakikalık kesintiyle destek verdiği haberi boş çıktı. Kesintinin kamera pilinin değiştirmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.
Ergenekon sanığı Yarbay Mustafa Dönmez, Yenikent'teki kazıda ele geçirilen bombaları polisin koyduğunu ileri sürdü. Ergenekon soruşturmasına karşı haberleriyle dikkat çeken Hürriyet ise manşet haberinde, polis kamerasındaki 3 dakikalık kesinti bulunduğunu, bunun bombaların bulunduğu ana denk geldiğini iddia etti. Ancak 3 dakikalık kesintinin kameranın pilinin değiştirilmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

YARBAY: BOMBALAR POLİS KOMPLOSU

12 Ocak 2009'da Ergenekon zanlısı Yarbay Mustafa Dönmez'in Yenikent'teki evinde yapılan aramalarda bir ajanda içerisine iki beyaz kağıda çizilmiş krokiler ele geçirildi. Polis krokilerden yola çıkarak Yenikent'teki Zir Vadisi'nde kazı yaptı. Dönmez tarafından metruk bir evin bahçesine gömülmüş çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Kazı çalışması sırasında iki polis de kamera ile sürekli kayıt yaptı. Ergenekon'da tutuklanan Yarbay Dönmez, savcılık ifadesinde evinde ele geçirilen silahları ile Yenikent'teki mühimmatı polisin koyduğunu ileri sürdü.

Dönmez, askeri mahkemede de bu iddiasını tekrarlayarak, aramadaki askeri personelin dinlenmesini ve kamera kayıtlarının incelenmesini istedi. Mahkemeye ifadede veren askeri personel ise kazıda ele geçirilen silah ve mühimmatı polisin koymasının mümkün olmadığını söylediler.

HÜRRİYET'İN 3 DAKİKA ŞÜPHESİ

İddiayı askeri personel yalanlamasına rağmen, 20 Ağustos Perşembe günü Dönmez'in evinde yapılan arama ve Yenikent kazısının görüntülerini manşetten yayınlayan Hürriyet gazetesi, polis kamerasında 3 dakikalık kesintinin şüphelere neden olduğunu ileri sürdü. Hürriyet, mahkemeye gönderilen kayıttakı 18:21-18:24 arasındaki kesintinin Zir Vadisi'ndeki kazıda bombaların bulunduğu ana denk geldiğini ileri sürdü.

2. KAMERA KAYITLARI MAHKEMEYE GİDECEK

Hürriyet'in şüphesini çeken kamera kaydındaki 3 dakikalık kesintinin nedeni ortaya çıktı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre kesintinin nedeni kaydı yapan polis memurunun biten pili değiştirmesinden kaynaklanıyor. 3 dakikada kameranın pilini değiştiren polis memurunun, 18.24'te tekrar görüntü almaya devam ettiği polis tarafından tespit edildi. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, kazıda ikinci bir polis kamerasının kayıt yaptığını belirterek “Şüpheleri ortadan kaydırmak için, bu kaydı, Ergenekon davasına bakan mahkeme ve Yarbay Dönmez'in yargılandığı askeri mahkemeye göndereceğiz” dedi.

YENİ ŞAFAK
Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri