Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HÜRRİYET MUHABİRİ DEŞİFRE!

11.11.2009 21:12
Hürriyet'in Ergenekoncu muhabirinin deşifresi ve tuhaf ilişkiler yumağı...

Meçhul subayın gönderdiği ve Genelkurmay’ın da varlığını itiraf ettiği psikolojik harekât sitelerinden İrtica.org ve irtica.net’te, ilginç siteler referans gösterilmiş. İki sitenin ‘Faydalı Linkler’ bölümünde ihbarcı subayın gönderdiği listede isimleri bulunan 6 sitenin linki verilirken, linki verilen bir site oldukça dikkat çekici.

 

İrtica.org’da ‘Faydalı Linkler’ bölümünde en üstte  www.yenicag.az’ın linki verilmiş. Psikolojik harekatçıların ‘faydalı’ gördüğü bu site, Azerbaycan’da ulusal yayın yapan Yeniçağ gazetesinin internet sitesi. Azerbaycan’da muhalif kanadı temsil eden Yeniçağ gazetesini ilginç kılan ise Türkiye’deki Ergenekon soruşturmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmeler.

 

Azeri Yeniçağ deyim yerindeyse kraldan çok kralcı davranarak, Ergenekon soruşturması karşıtı sert yayınlar yapıyor. Gazetede Ergenekon davası yerden yere vuruluyor. Bu gazetenin izlediği Ergenekon politikasını, Türkiye’deki ‘en azılı’ Ergenekon yandaşı yayın organı bile izlemiyor.

 

Gazetede yer alan Ergenekon davasıyla ilgili bazı başlıklar: “Ergenekon fıs çıxmağa davam edir (Ergenekon boş çıkmaya devam ediyor),  Çelikdən Zəkəriyyə Özə sillə kimi cavab (Çelik’ten Zekeriya Öz’e tokat gibi cevap), Tuncay Güneyin yüksəlişində Fətullah Gülən faktoru, Türkiyə iqtidarının “Ergenekon” qılıncı, Ergenekon" qalmaqalı PKK-nın dəyirmanına su tökür (Ergenekon skandalı PKK’nın değirmenine su döküyor) ” Haberlerin içeriği başlıklardan daha ilginç…

 

Yeniçağ Gazetesinin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni, Akil Alesker adında biri. Bu Akil Alesker, Azerbaycan’da Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Sevgi Erenerol’un da aralarında bulunduğu kişilerin Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınması üzerine, Ergenekon iddianamesinde adı geçen Azeri-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı’yla birlikte basın toplantısı düzenleyerek Ergenekonculara destek verenler arasında bulunuyordu. Peki Azerbaycan’daki bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan Akil Alesker’in Hürriyet gazetesiyle ne işi var?

 

Akil Alesker çalışanı olmadığı halde Hürriyet gazetesinde haber ve yorum yazıyor. Sanki Azerbaycan’da başka kaynak yokmuş gibi Hürriyet’in bu ülkeyle ilgili değerlendirmeler için ilk başvurduğu kişi Akil Alesker.

 

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Rail Rızayev’in Bakü’de evinin önünde öldürülmesinin ardından Hürriyet gazetesi, suikastla ilgili Alesker’i konuşturdu.

 

Daha sonra 11 Şubat ve 12 Şubat tarihlerinde Akil Alesker’in Rızayev’in öldürülmesiyle ilgili haber-yorumları, Hürriyet gazetesinde imzalı olarak yayınlandı.

 

Hürriyet’e yaptığı açıklamada ve haber yorumlarında Akil Alesker, Rızayev’in Ermenistan tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor.

 

Yine Türkiye’nin Ermenistan ile anlaştığı ve sınırların açılacağı iddiasıyla kıyametin koparıldığı bir dönemde, Hürriyet gazetesinde 12 Nisan’da ‘Meni yaman güne koyma ay bala’ başlığıyla verilen bir haberde, Azerbaycan vatandaşlarının sınırın açılmasına gösterdiği tepkiler vardı. O haberden bir bölüm: “Azerbaycan’ın başkenti Bakü, külekler (rüzgárlar) şehridir... Rüzgár bir anda Bakü’nün durumunu değiştirir... Tıpkı "Türkiye-Ermenistan sınırı açılıyor" söylentisinin Bakü’de kopardığı fırtına gibi...

 

Mahmer nine: Yoh, kurban olum açmayın. Gül Erdoğan’a deyin ki, icaze vermesin.

 

Talat müellim: Demirel olsa bunu yapmazdı. O Heydar Baba’nın en yahşı arkadaşıydı.

 

Sevda teyze: Türkiye yardım etsin toprağımızı alalım, sonra ne isterse yapsın.

 

Çay ocağında nerd (tavla) oynayan gençler öfkeli: ‘Türkiye’nin Ermenistan’la sınırları kaldırması Azerbaycan’a ihanettir.’ “

 

Hürriyet gazetesindeki bu haber gündem oluşturmuştu. Bütün haber siteleri ve gazeteler bu haberi kullanmıştı. Peki bu haberin altında kimin imzası vardı dersiniz? Tabii ki Azeri Yeniçağ Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker’in imzası.

 

Ertuğrul Özkök’e sormak lazım; Azerbaycan’daki bir gazetenin genel yayın yönetmeninin Hürriyet’le ne gibi bir bağlantısı var? Basının amiral gemisi olarak gösterilen gazetenin Azerbaycan’la ilgili başvuracağı başka kaynak yok mu? Akil Alesker Hürriyet çalışanı mı ki iki de bir gazetede haberi, yazısı yayınlanıyor? Akil Alesker’in kritik konularda Hürriyet’te kalem oynatması tesadüf mü?

 

Gelelim bir başka ilginç bağlantıya; 17 Nisan’da Ergenekon’un Azerbaycan ayağıyla ilgili ‘ERGENEKON FIS ÇIXMAĞA DAVAM EDİR' başlıklı bir haber yapmıştım. Bu haberde Azeri Yeniçağ’ın Ergenekon’la ilgili ilginç değerlendirmelerine de yer vermiştim. Zaten haberimin başlığı da bu gazeteden alınma.

 

Haberden sonra Türkiye’de yaşayan ve Ergenekon’un tutuklu sanığı eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek’in sahibi olduğu art’de program yapan Azerbaycan vatandaşı Alesker Aleskerli (Alesker Aleskerov) isimli biri, Türkiye’de bulunan Azerilerin mail grubuna benim haberimle ilgili ilginç bir mail göndermiş. Mailde Aktifhaber’deki haberin linki verilerek, “Arkadaşlar bu haber çok saçma. Sakın inanmayın. Habere tepkilerinizi iletin. Ben de art’deki programda bununla ilgili konuşacağım” yazıyor.

 

Azerbaycan Doğumlu Alesker Aleskerli, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda doktora yapmış. ‘Dr’ ünvanına sahip Alesker Alesker’in, Yeniçağ Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker’le ne gibi bir ilişkisi var bilmiyorum ama, Alesker Aleskerli art’de konuşurken, Akil Alesker de Hürriyet haricinde Ergenekon sanığı Perinçek’in Ulusal Kanal’ında konuşuyor.

 

Ulusal Kanal’da Akil Alesker’le yapılan söyleşiler, programlar var. Ergenekon’la ilişkisi tespit edilen Ulusal Kanal’ın ‘yabancı sevgisi’ de bir ayrı. Geçtiğimiz Ağustos’ta Ulusal Kanal’da yöneticilik yapan ve program sunan Sırp asıllı Teoman Alili, gözaltına alınarak Ergenekon savcılarınca sorgulanmıştı. Alili’nin Türkiye’de kaçak olarak yaşadığı ortaya çıkmıştı. ‘art’nin programcısı’ Dr. Alesker Aleskerli’nin Türkiye’de oturma izni var mı acaba?

 

Akil Alesker ve Alesker Aleskerli, ikisi de Azerbaycan vatandaşı. Ergenekon soruşturması karşıtlığı yapan bu iki isimden birinin genel yayın yönetmenliğini yapan gazete, Genelkurmay’ın psikolojik harekat sitesinde ‘Faydalı Linkler’ arasına konuluyor. Bu kişinin Hürriyet gazetesinde haberleri, yorumları çıkıyor, Ulusal Kanal’da konuşuyor, Türkiye’de Azerbaycan’la ilgili ilk başvurulan kaynak oluyor…

 

Biri de art’de program yapıyor, ‘ülkedaşının’ aleyhine çıkan haberlere karşı mail gönderiyor.

 

Tuhaf ilişkiler yumağıyla karşı karşıyayız; Genelkurmay’ın psikolojik harekat siteleri, Ergenekon davası karşıtı Azeri gazete, o gazetenin genel yayın yönetmeni, Hürriyet, art, art’nin Azeri programcısı, Ulusal Kanal… İşin işinden çıkılacak gibi değil… 

 

Kaynak: Erol Metin/Aktifhaber

 

Bu haber toplam 10704 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri