Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet'ten Altaylı'ya sert tepki

10.10.2010 00:35
Frankfurt Kitap fuarına giden Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz, Hürriyet'i eleştiren Habertürk genel yayın yönetmeni Altaylı'ya çok sert yüklendi.

"Habertürk Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü'nün dünkü yazısını okuyunca sizlerin de haberdar olmasını istedim" diye başladığı köşe yazısında Mehmet Y. Yılmaz, Fatih Altaylı'nın köşesinde Hürriyet'e yönelik eleştirilerine çok sert bir dille yanıt verdi.

Yazısında önce Altaylı'nın köşesinden uzuncana bir alıntı yapan Yılmaz, ardından "Bunu okuyunca gülmeme engel olamadım" dedi ve Altaylı'nın hem yayınladığı haberleri doğrulatma alışkanlığı olmadığını hem de satış raporlarını okumadığını ileri sürdü. İşte Yılmaz'ın Altaylı'ya sert salvolar yaptığı yazıdan çarpıcı bir bölüm:

"Habertürk Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü şöyle yazıyor:
Bana soruyorlar her yerde, 'Yahu 1 seneden biraz fazla bir zamanda nasıl oldu da Habertürk, Türkiye'nin bayi satışında en çok satan 2. gazetesi oldu. Etkinlikte nasıl 1. gazete haline geldi?' diye.
Bakın, dün yayınlanan iki gazetenin 1. sayfaları yukarıda.
Biri Hürriyet, diğeri Habertürk.
Habertürk'ün tepesinde dünün en çok konuşulan manşeti.
Hürriyet'in tepesinde ise yarım sayfa promosyon tanıtımı.
Okurun ne istediğini hâlâ anlamayanlara bizim diyecek bir şeyimiz yok."

Bunu okuyunca gülmeme engel olamadım!
"Habertürk'ün tepesinde dünün en çok konuşulan manşeti" diye söz ettiği haber, bizzat ilgili bakan tarafından aynı gün yalanlandı!
Belli ki "haberi doğrulatmak, ondan sonra manşete koymak" gibi bir alışkanlık geliştirmemiş.
Yalanlanan haber ile övünülürken söylediği ikinci şey ise kendi başına ayrı bir olay! Habertürk'ün bayi satışlarında ikinci gazete olduğu iddiasından söz ediyorum.
Daha çok abonelere dağıtılan Zaman Gazetesi bir kenara bırakılırsa bayi satışlarında Posta birinci, Hürriyet ikinci, Sabah üçüncü! Habertürk ise ancak dördüncü olabiliyor.
Hadi haberleri doğrulatma alışkanlığı yok, önüne gelen satış raporlarını da mı okumayı bilmiyor acaba?"

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri