Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cindoruk'tan üç partili hükümet teklifi

24.06.2010 21:16
Türkiye'nin terör tehdidi altında genel seçimlere gidemeyeceğini öne süren DP lideri Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'de acilen 3 partiden oluşacak seçim hükümeti kurulmasını istedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'de acilen bir seçim hükümeti kurulması gerektiğini savundu.

Cindoruk, bazı ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Eskişehir'de, DSP'li Merkez Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ı ziyaret etti.

Cindoruk, burada yaptığı açıklamada, terör tehdidi altında genel seçimlere gidilemeyeceğini öne sürdü.

Cindoruk, "Bunun için AK Parti, CHP ve MHP seçim hükümeti kurmalı. Üç partinin kuracağı hükümet terörle mücadele etmeli, hukuk çerçevesinde gerekli yasaları da çıkarmalı. Türkiye'yi de istikrarlı bir biçimde belirledikleri seçim takvimi çerçevesinde seçime götürmelidir." diye konuştu.

Ergenekon operasyonlarını da eleştiren Cindoruk, "Beşiktaş Adliyesi sanki otobüse konularak Silivri'ye taşındı. Cezaevinin içinde mahkeme salonu olur mu? Bu kişiler Silivri'deki mahkemenin 2'ye 1 kararı ile tutuluyor. Böyle bir yargılama ve mahkeme olmaz." dedi.

Cindoruk, Türkiye'de acilen bir seçim hükümeti kurulması tavsiyesinde bulunurken, terör örgütü operasyonlarını da sert bir dille eleştirdi.

Cindoruk, 'Türkiye'nin gidişatı sizce nasıl?' şeklindeki bir soruya, şöyle yanıt verdi: "Türkiye'de terör giderek artıyor. Terörle mücadelemiz, Süleyman Demirel ve Erdal İnönü'nün koalisyon hükümeti döneminde başlamıştı. 2002 yılına gelindiğinde yılda teröre 4 şehit veriyorduk. Şimdi ise hepimiz artışı endişe ile izliyoruz. Genel seçimler terör tehdidi altında yapılamaz. Bunun için Meclis'teki AK Parti, CHP ve MHP seçim hükümeti kurmalıdır. Üç partinin kuracağı hükümet terörle mücadele etmeli, hukuk çerçevesinde gerekli yasaları da çıkarmalı. Böylelikle Türkiye'yi istikrarlı bir biçimde belirledikleri seçim takvimi çerçevesinde seçime götürmelidir."

Demokrat Parti olarak yılların devlet yönetme tecrübesine sahip olduklarını da belirten Cindoruk, bu tecrübelerini başta AK Parti olmak üzere, isteyen herkes ile paylaşabileceklerini kaydetti.

"BEŞİKTAŞ ADLİYESİ SİLİVRİ'YE TAŞINDI"

Cindoruk, açıklamasında, terör örgütü Ergenekon operasyonları ile savcılara da göndermede bulundu. Savcıların savcıları, yargıçların yargıçları tutukladığı bir Türkiye'de yaşadıklarını savunan Cindoruk, şöyle devam etti:

"Beşiktaş Adliyesi sanki otobüse konularak, Silivri'ye taşındı. Cezaevinin içinde mahkeme salonu olur mu? Silivri'de bir parti genel başkanı Doğu Perinçek üç yıla yakındır içeride tutuluyor. Gazeteciler Mustafa Baybay, Tuncay Yılmaz yıllardır Silivri'deler. Bu kişiler Silivri'deki mahkemenin 2'ye 1 kararı ile tutuluyor. Böyle bir yargılama ve mahkeme olmaz. Bu durum hangi Avrupa Birliği kriterlerine uymaktadır. Herkes merak ediyor."

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri