Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüsamettin Özkan'ın yeni siyasi hesabı

16 Aralık 2008 / 09:40
Deniz Baykal ve Hüsamettin Özkan, Rahşan Hanım'ın aktif siyasi yaşamında en çok mücadele ettiği iki isimdi.
O nedenle Hüsamettin Özkan'ın "Baykalcı" olduğuna ilişkin habere Rahşan Ecevit'in tepkisinin ne olduğunu merak ettim.

Başbakanlığı döneminde Ecevit'in koruma müdürü olan DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün'e sordum. Sabah, Rahşan Hanım'la konuşmuşlar söz konusu haberi.

"Söyleyecek bir şeyim yok. Zaten yeterince yoğunum, bir de bununla uğraşamam" yanıtını vermiş.

Rahşan Hanım şu günlerde harıl harıl Bülent Ecevit'in arşivini düzenlemekle meşgul. Hatta Ecevit'in mezarının nakli için Çankaya Belediyesi'ne müracaat etmeyi dahi 2009 yılına ertelemiş.

Recai Bey, "Bize yaramadı belki onlara yarar" temennisiyle kapattı telefonu.

Yıllarca Baykal'a ve CHP'ye karşı mücadele eden Hüsamettin Özkan'ın siyasi hidayete ermesi gibi bir durum söz konusu değil.

3 Kasım seçimlerinden sonra Demirel'in de içinde yer aldığı bir projeye soyunmuştu Hüsamettin Özkan. Dayısı Necati Kurmel'in Kayseri Develi'deki çiftliğinde Aydın Doğan, merhum İsmail Cem ve Demirel ile bir araya gelmişlerdi. Hüsamettin Özkan ile Kurmel'in ev sahipliği yaptığı görüşmeden siyasi bir proje çıkmadı.

Bir süre Mesut Yılmaz'la birlikte çalıştılar. Özkan'ı yakından tanıyan bir kaynağım, "6 ay önceye kadar Mesut Yılmaz'la birlikte hareket ediyorlardı. Ayrılmışlar mı?" diye hayretini ifade etti.

Şimdi sırada Kemal Derviş var. Kemal Derviş solda yeni role soyunmak isteyenlerin altın hissesi gibi. 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce Baykal ondan çok iyi bir şekilde yararlanmıştı.

Seçim bitmiş Derviş de unutulmuştu ki, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı oldu, hem Türkiye'den ayrıldı hem de kredisini yeniledi.

Ancak Derviş'in görev süresi yakında doluyor. Siyaset mühendisleri şimdi Derviş üzerine hesaplar yapıyorlar.

Demirel'le yapılamayan şimdi Kemal Derviş'le başarılmak isteniyor. Ancak doğrudan değil. Yerel seçimlerde CHP'ye destek verilecek. Seçimlerde başarısız olunduğu takdirde, "Bakın Baykal'la ve CHP ile olmuyor" deni-lerek Kemal Derviş öncülüğünde yeni siyasi oluşum için düğmeye basılacak.

29 Mart'a kadar kolkola, 29 Mart'tan sonra ise yeni sola...

Kemal Derviş bugün Türkiye'de olacak. Daha Türkiye'ye gelmeden bazı isimlere, "görüşelim" diye mesaj atmıştı. Hüsamettin Özkan'ın Baykalcı olmasının hikmetini de yeni sürece ilişkin ne düşündüğünü de bu vesile ile öğrenmiş olacağız.

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri