Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hz. İsa yaşasaydı kabadayıları cezalandırırdı'

26 Aralık 2008 / 09:32
İngiliz Channel 4 televizyonu İran lideri Mahmud Ahmedinejad'ın Amerikan ve İsrail karşıtı Noel mesajını yayınladı.
Hıristiyan inancında Hz. İsa'nın doğduğu gün olarak kabul edilen Noel'e mesaj krizi damgasını vurdu. Geçtiğimiz gün ilk Noel mesajını ileten Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus 'eşcinsellik en az yağmur ormanlarının yokolması kadar tehlikeli' diyerek Batılı ülkelerin tepkisini çekmişti. Dün ise İngiliz Channel 4 televizyonu İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Amerikan karşıtlığını içeren Noel mesajını yayınlayarak başta İsrail olmak üzere bir çok kesimde tartışmalara yol açtı.

SAVAŞ VE KRİZ DİNSİZ LİDERLERİN SUÇU

Ahmedinejad banttan yayımlanan mesajında ABD ve müttefiklerini ima ederek "Hazreti İsa yaşasaydı, kabadayı, hırçın ve yayılmacı güçlere karşı çıkardı" ifadelerini kullandı. Ahmedinejad mesajında ayrıca dünyada yaşanan sorunların liderlerin dinden uzaklaşmasından kaynaklandığını da belirtti. İngiltere'deki Yahudi kuruluşları, bu yıl Noel mesajı için İran liderininin seçilmesine tepki gösterirken, insan hakları savunucularından Peter Tatchel, kanalın "bir despota görüşlerini yayabilmesi için yardımcı olduğunu" savundu. Öte yandan Hz. İsa'nın doğduğu yer olduğuna inanılan Batı Şeria'daki Beytüllahim'e akın eden binlerce Hıristiyan dün Manger Meydanı'nda toplandı. Nativity Kilisesi'ndeki ayine Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'da katıldı.


Kraliçeyle aynı saatte olmaz

Channel 4, 1993'ten bu yana diğer kanallar Kraliçe 2. Elizabeth'in geleneksel Noel mesajını yayımlarken farklı isimlerin mesajlarına yer veriyor. Programın geçen yılki konuğu Afganistan'da kolunu kaybeden bir İngiliz subayı olmuştu. Eleştiriler üzerine kanal yetkilileri, Ahmedinejad'ın mesajının Kraliçe'nin mesajıyla aynı saatlerde yayınlanmayacağını açıklamak zorunda kaldı.
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri