Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hz. Muhammed'in (Sav) Peygamberlik Öncesi Hayatı Kitap Oldu

21 Ağustos 2008 / 20:41
Hz. Muhammed'in (Sav) Peygamberlik Öncesi Hayatı, İlk Kez Bir Müstakil Kitap Olarak Yayımlandı. Dr. Casim Avcı'nın Kaleme Aldığı "Muhammedü'l-emin", Peygamber Efendimiz'in Çocukluğunu, Gençliğini, Hz. Hatice ile Evliliğini ve Vahye Hazırlanışını Ele Alıyo
Hz. Muhammed'in (SAV) peygamberlik öncesi hayatı, ilk kez bir müstakil kitap olarak yayımlandı. Dr. Casim Avcı'nın kaleme aldığı "Muhammedü'l-Emin", Peygamber Efendimiz'in çocukluğunu, gençliğini, Hz. Hatice ile evliliğini ve vahye hazırlanışını ele alıyor. Bu dönem içindeki önemli olayları tüm detaylarıyla aktarıyor. Kitap, risâlet öncesi Cahiliye toplumunun örf, âdet ve ibadetlerini; İslam öncesi Mekke'nin portresini de ayrıntılı olarak çiziyor.

Kitapta, Mekke tarihi, Mekke ve Kâbe ile ilgili görevler, sosyo-ekonomik hayat ve putlar, Fil vakası, Peygamber Efendimizin'in soyu ve ailesi, Kutlu Doğum, süt annesi Halîme'ye verilişi, annesi ve dedesinin vefatları, amcası ile yaptığı Suriye seyahati ve Rahip Bahira hadisesi, Efendimiz'in Ficâr Savaşı'na katılması, Hilfu'l-Fudûl cemiyetinde bulunması, Hz. Hatice ile evlenmesi ve Kâbe hakemliği gibi önemli olaylar, bilimsel tarihçilik esaslarına sadık kalınarak, son derece sade ve anlaşılır dille anlatılıyor. Hayykitap'tan yayımlanan Muhammedü'l-Emin'i "özel" kılan bir diğer özellik ise farklı kesimlerden İslam otoritelerinin kitabı onaylaması ve tavsiye etmesi... Prof. Dr. Hayrettin Karaman, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Hamdullah Öztürk, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Mustafa Fayda ve Tuğrul İnançer, kitabın arka kapağında görüşlerini ve tavsiyelerini dile getiriyorlar.

Hz. Muhammed'in hayatıyla ilgili eserlerin büyük çoğunluğunda 23 yıllık peygamberlik sonrası döneme ağırlık veriliyor. Hz. Muhammed'in peygamberlik öncesi 40 yıllık yaşantısı, "Muhammed-ül Emin" kitabında yer alıyor.


sondakika
Bu haber toplam 2554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri