Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İbrahim Şahin'in ifadesinde ki ayrıntılar

12 Ocak 2009 / 09:48
İbrahim Şahin, suikast listesini yalanladı, evindeki krokinin kendine ait olmadığını savundu. Şahin'in ifadeleri hayli ilginç
Musa Kesler'in haberi

Ergenekon örgütüne üye olmaktan tutuklanan eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, Ermenilerle ilgili istihbarat toplayıp MİT’e ve askeri yetkililere aktardığını söyledi. Şahin, suikast listesini yalanladı, evindeki krokinin de kendisine ait olmadığını iddia etti.

Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan İbrahim Şahin, savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde, suikast planlarını yalanladı. Sivas’taki Ermeni cemaatinin ileri gelenlerinden bir kişi ile çok sayıda başka isme suikast planı yaptığı iddialarını yanıtlayan Şahin, hakkında istihbarat topladığı Ermenilerle ilgili bilgileri MİT’teki tanıdıklarına aktardığını söyledi.

İfadesinde Diyarbakır’daki 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu’nun Ermeni bir kadınla ilgili olarak kendisinden bilgi istediğini öne süren Şahin, evinde ele geçirilen krokinin kendisine ait olmadığını savundu.

Ermeni kökenli kadın...

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan İbrahim Şahin, savcılılık ve mahkemede verdiği ifadelerde dinlemeye takılan ve Ermeni kökenli bir kadınla ilgili bilgi topladığı telefon konuşmalarına ilişkin olarak şunları söyledi:
“Hüdai adlı işadamı bana Serpil isimli kadından bahsetti. Ermeni kökenli bu kadının asıl ismi Matit. Erzincan bölgesinde altın arıyordu. Hüdai, bu kadının Güneydoğu’da birçok ilde evler kurduğunu, yurtdışından gelen Ermenileri burada barındırdığını anlattı. Ben de bunu MİT’ten tanıdıklarıma bildirdim. İletince ayrıntılı bilgi istediler. Hüdai de bu nedenle benim için bilgi topluyordu. Diyarbakır’daki Bekir Kalyoncu paşa da bizden bu kadın hakkında bilgi istedi. Bu telefon konuşmaları bununla ilgilidir.”

‘Sadece bilgi topluyordum’

Kendisine Sivas ve Kayseri’deki Ermenilerle ilgili istihbarat gönderdiği iddia edilen Fatma Cengiz’le ilişkisine ilişkin sorulara da cevap veren Şahin, birçok kez evine konuk olduğu Cengiz’in kendisini bir yazarla tanıştırdığını belirterek, “Bu yazar Tomarza’da Ermenilerin aylık olarak toplandığını ve bunların sorumlusunun Sivas’ta kuyumculuk yapan birisi olduğunu söyleyince ayrıntılı bilgi alıp istihbarata bildirmek için çalışıyordum” dedi.

DTP’deki Ermeniler

Fatma Cengiz’in DTP içindeki Ermenilerin isimlerini kendisine bildirdiğini de anlatan Şahin, “İçlerinden 520 kişinin Ermeni olduğunu söyledi. Ben de isimlerini istedim. Bu konudaki telefon konuşmalarımız bununla ilgili. Kimseye karşı saldırı yapma peşinde değilim sadece bilgi topluyor ve ilgili yerlere iletiyordum” ifadelerini kullandı.
Şahin ifadesinde S-1 olarak adlandırılan ve suikast listesi olduğu öne sürülen belgeyle ilgili olarak da şunları anlattı:

Terör müsteşarlığı

“2008 yılı başında Cemil Çiçek terörle mücadelede yeni oluşuma gidileceği konusunda bir açıklama yaptı. Genelkurmay’dan Metin paşa ile Bekir Kalyoncu paşa bu müsteşarlığın bana verileceğini, hazırlık yapmamı söylediler. Ben de asker, polis ve MİT’in birlikte çalışması halinde terörle mücadelede başarılı olacağı düşüncelerimi anlattım. Yeni oluşumda görev almak üzere önceden Özel Harekât’ta çalışmış, 30 yaşın altındaki polislerden liste hazırladım. Bana ‘300 kişi seçeceksin’ dediler. Elegeçen S-1 belgesi bunlardır.”

‘Aktütün’ü MİT’e bildirdim’

İfadesinde, Aktütün’e yapılacak terör saldırısını 20-25 gün öncesinden tanıdığı korucular sayesinde öğrendiğini ileri süren Şahin, bu bilgiyi MİT’teki tanıdığına bildirdiğini söyledi.

Evinde ele geçirilen krokinin de kendisine ait olmadığını anlatan Şahin’in ifadesinde, “İnceleme yapılsın. Krokideki bu yazılar bana ait değil. Lav silahı deniyor, polisin elinde böyle bir silah olmaz. O silah askerde vardır. Elimde silah olsa niye oraya gömeyim? Daha ıssız yerler var” dediği öğrenildi.

MEHMET AĞAR’IN PRENSİ ŞAHİN

Emniyet Müdürü İbhahim Şahin’in yıldızı, 1990’lı yılların başında Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürü olmasıyla parladı. 1993 yılında vekaleten Özel Harekat Dairesi Başkanlığı’na getirildi. Şahin, PKK’yla mücadelede polisin etkin katılımını artırmasını sağlayacak Özel Tim Eğitim Okulu’nu Balıkesir’de açtı. Bu timler daha sonra terörle mücadelede görev aldılar.

Susurluk kazasının ardından ismi kamuoyunda bilinir oldu. Kazada ölen firari hükümlü Abdullah Çatlı ile yakın arkadaş olduğu ortaya çıktı. Hakkındaki adli soruşturma nedeniyle açığa alındı, kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal’ın cinayetine karışan özel tim polislerini koruduğu ve MİT görevlisi Tarık Ümit’in kaçırılmasında rol oynadığı gerekçesiyle soruşturuldu.

Hakkında tutuklama kararı çıkınca önce kaçtı, 2,5 ay sonra teslim oldu. 6 ay cezaevinde yattı, 12 Eylül 1997’ de tahliye edildi.

Mart 1999’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne hibe edilen “kayıp silahlar”la ilgili olarak Şahin hakkında dava açıldı.

28 Mart 2000’de trafik kazası geçirerek ağır yaralandı. Sağlık durumunda düzelmenin sürdüğünü açıklayan doktorları, beyinde su toplandığını ve tedaviyi uzatmak zorunda kaldıklarını söylediler. 14 Nisan 2000’de hastanede bilincini kaybetmiş halde yattığı sırada ‘görevi ihmal’den bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İbrahim Şahin, Susurluk Davası’nda da suçlu bulundu. Şahin, eski MİT görevlisi Korkut Eken’le birlikte ‘cürüm işlemek için çete oluşturmak’ ve ‘çeteyi yönetmek’ suçundan 6’şar yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu. 7 Ağustos 2002’de sağlık gerekçesiyle tahliye edildi.

Ergenekon davası sırasında tutuklu Muzaffer Tekin’le çektirdikleri fotoğraflar kamuoyuna yansıyan İbrahim Şahin, 2007 seçimleri öncesinde MHP’den aday adayı oldu ancak genel merkez tarafından veto edildi
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri