Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İçerikle ilgili açıklama yapmayacağız"

14 Temmuz 2008 / 10:58
Başsavcı, "Mahkeme iddianame ile ilgili karara varmadığı için içeriğine ilişkin açıklama yapmayacağız.." dedi
Ergenekon iddianamesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından şu sıralarda açıklanıyor. Açıklamadan satırbaşları şöyle:

Mahkeme iddianame ile ilgili karara varmadığı için içeriğine ilişkin açıklama yapmayacağız...

Sanıklar silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanıyor...

Başsavcı Engin, Danışıtay saldırısı ve Cumhuriyet'te atılan el bombaları da davaya dahil olduğunu açıkladı

Şüphelilerden her birine bütün suçlamalr isnat edilmemiştir.


Toplantı için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne 21 canlı yayın aracı geldi. Yazılı ve görsel basından yüze yakın gazeteci toplantıyı takip edecek. Sabahın erken saatlerinden itibaren gelen basın ordusu hazırlıklarını tamamladı. Yoğun ilgi nedeniyle toplantı adliye bahçesinde düzenlenecek.

Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Beşiktaş Adliyesi'nde görev yapan İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından bir yılı aşkın süredir yürütülen "Ergenekon" soruşturması kapsamında hazırlanan iddianameye ilişkin incelemenin devam ettiği bildirilmişti.

İddianamede, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı (İP) Doğu Perinçek'in de yer aldığı 48'i tutuklu 85 şüphelinin yer alması öngörülüyor.

Ümraniye'de bir gecekonduda 12 Haziran 2007'de, el bombaları ve fünyelerin ele geçirilmesinin ardından açığa çıkartıldığı kaydedilen "Ergenekon terör örgütü"ne ilişkin iddianame, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılarak kayıt altına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan iddianame, toplam 40 bölümden oluşuyor ve yaklaşık 2 bin 500 sayfayı buluyor. 60 sayfasında sadece "Danıştay saldırısı" ele alınan iddianamede, suikast sonucu öldürülen bazı kişilerin de adı geçiyor.

Soruşturma süreci

"Ergenekon soruşturması" kapsamında, son gözaltına alınan kişilerden önce, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Kuddusi Okkır'ın da bulunduğu 49 kişi tutuklanmıştı.

Bu kişilerden, sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen Kuddusi Okkır, tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmiş ve tutuklu sayısı 48'e düşmüştü.

Tutuklananlar

Soruşturmanın kapsamında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, İP Genel Sekreteri Nusret Senem, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü Sevgi Erenerol, avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Astsubay Oktay Yıldırım, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, eski Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, emekli Yüzbaşı Gazi Güder, emekli Astsubay Mahmut Öztürk, emekli Astsubay Orhan Tunç, eski uzman çavuş Muhammet Yüce, Bekir Öztürk, Murat Çağlar, eski polis memuru Aydın Yüksek, yazar Ergün Poyraz, "Susurluk davası" hükümlüsü Sami Hoştan, Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Emin Gürses, gazeteci Vedat Yenerer, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Akfırat, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan, Hayrettin Ertekin, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Şenocak, İsmail Yıldız, Mete Yalazangil, Ayşe Asuman Özdemir, Hüseyin Gazi Oğuz, Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy, Hüseyin Görüm, Oğuz Alpaslan Abdülkadir, Abdullah Arapoğlu, Ümit Oğuztan, Vatan Bölükbaşoğlu, Muammer Karabulut, Abdülmüttalip Tonçer, Selim Akkurt, Hikmet Çiçek, Ali Kutlu, Rasim Görüm ve Behiç Gürcihan tutuklanmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk savcılıkça, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu da mahkemece serbest bırakılmıştı.

Selçuk'un yurtdışına çıkışı yasaklanırken, Alemdaroğlu'nun da her ayın 1'inci ve 15'inci günü ev adresine en yakın polis merkezinde imza vermesi karara bağlanmıştı.

Son operasyon

Soruşturmaya ilişkin son operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanmalarına karar verilen ADD Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün ile diğer 7 tutuklunun da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında ek iddianame düzenlenmesi bekleniyor.

Son operasyonda gözaltına alınanlardan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Osman Gürbüz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, İbrahim Özcan, Birol Başaran, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın da tutuklanmıştı.

Bu kişilerin de tutuklanmasıyla, geçen yıl başlatılan soruşturma kapsamındaki tutuklu sayısı 58'e yükselmişti.

Son operasyonun ardından adliyeye sevk edilen, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, İP Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yazar Erol Mütercimler ile Türkiye Gençlik Birliği'nin önceki Genel Başkanı Adnan Türkkan'ın da bulunduğu 11 kişi ise serbest bırakılmıştı.

Başsavcı vekilinin açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılan iddianameyle ilgili açıklamayı geçtiğimiz cuma günü yapmayı planladıklarını, ancak kapsamlı olan iddianame üzerindeki inceleme tamamlanamadığı için açıklamanın 13 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00'de yapılmasının öngörüldüğünü bildirmişti.

Çolakkadı, açıklamanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve kendisi tarafından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin bahçesinde yapılabileceğini kaydetmişti
Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri