Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İçinde Allah yazan İncil toplatıldı

06.11.2009 11:17
Malezya hükümeti ülkede basılan 10 bin İncil'i ilginç bir gerekçeyle toplattı

Malezya hükümeti ülkede basılan 10 bin İncil'i, içlerinde Tanrı yerine Allah kelimesinin kullanılmasını gerekçe göstererek toplattı. Allah kelimesinin İslami niteliğine dikkat çeken hükümet, İncil'de kullanılmasının Müslümanlar'ı rencide edebileceğini belirtti.

Hristiyanlar ise karara tepkili. Malezya nüfusunun üçte ikisini oluşturan Müslüman Malaylar hükümette de ağırlıkta. Dini azınlıklar, özellikle de Hristiyanlar hükümeti sık sık haklarını gasp etmekle suçluyor.

Son tartışma Mart ayında, 5 bin İncil'e el konması üzerine çıkmıştı. Hükümetin gerekçesi bunların Endonezya'dan ithal edilmiş olmasıydı. Bu sefer ise içinde Allah kelimesi kullanıldığı için 10 bin İncil toplatıldı.

Katolik kilisesi yetkilileri konuyu mahkemeye taşıdı. Arapça olsa da, Allah kelimesinin Malaylar tarafından yüzyıllardır kullanıldığını belirten yetkililer, Arapça konuşan Hristiyanların ise bu kelimeyi İslamiyet öncesinde bile kullandıklarını hatırlattı. Katolik kilisesi, kendi dillerinde İncil okumanın, Malezya anayasasınca da garanti altına alınan bir hak olduğunu vurguladı.

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri