Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anne karnındaki bebeğe bile kurşun!

05.05.2009 16:38
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Mardin'in Bilge köyünde yaşanan katliamın tam bir vahşet olarak yorumladı. Atalay 44 kişinin son nefesini verdiği saldırıda 3 kadının da hamile olduğunu açıkladı.

Bilge Köyü'nde yaptığı inceleme sonrası Mardin Valisi Hasan Duruer'i makamında ziyaret eden Bakan Atalay, olayda 6'sı çocuk, 17'si bayan 44 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, " Olay çok acımasız bir vahşet. 44 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 3 vatandaşımız yaralı. Tedavileri sürüyor. Olayın cereyan ettiği dün gece herkes görevini yaptı. Diyarbakır ve Mardin'deki ambulanslar seferaber edildi. Çelebi ailesinin nişan töreninde yapılan saldırıda 6 çocuk, 17 bayan, 44 vatandaş öldü. Olay çok acımasız bir vahşet. Olay yerinde incelemeler yaptık. Evi gördük. Bir çoğu evde veya yolda yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları ve tespitler var. 8 kişi gözaltına alındı. Konunu değişik boyutları var. Çalışmalar sürüyor. Gözaltındakileri halen şüpheli olarak görüyoruz. "dedi. Cenazelerin Mardin Devlet Hastanesi morgunda bulunduğunu ve işlemleri biten cenazelerin yavaş yavaş gönderildiğini aktaran Bakan Atalay, " Olay yerinde inceleme yaptıktan sonra olay yerine yakın bir jandarma karakolunu ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi aldık. Tam bir vahşet. Kolay açıklanabilecek bir olay değil. Fevkalade üzücü. Çok acımasızca katliam. Lanetliyoruz. Olay yeri anlatılamaz bir durumda. Kadınlardan 3 tanesi hamile. Aralarında 6 aylık bebekler de var, küçük çocuklar da var. Olayın bütün boyutlarıyla aydınlatılması için gereken ne varsa yapılıyor." şeklinde konuştu.

Bakan Atalay, daha sonra Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Mardin devlet hastanesine geçti. Bakan Atalay, daha sonra Ankara'ya gitmek üzere havaalanına geçti.

AİLESİNİ KAYBETTİĞİ KATLİAMDAN SAKLANARAK KURTULAN KIZDAN TÜYLER ÜRPERTEN AÇIKLAMA: "DOĞUMUNA 3 AY KALAN KADINI BİLE ÖLDÜRDÜLER"

Mardin'de düğüne yapılan saldırıda 44 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünden ağıtlar yükseliyor. Köyde saldırının şoku hala atlatılamazken, saldırının yapıldığı ev ve çevresi katliamın boyutlarını gözler önüne serecek kanıtlarla dolu. Kadınların ağıtlar yaktığı evin etrafında saldırının izlerini görmek mümkün. Saldırganların evin çevresindeki araçları da hedef alması kaçarken takip edilmemeleri için böyle bir önlem aldıkları şeklinde yorumlandı. Saldırıda anne, baba, ağabey ve yeğenlerinden 7 kişiyi kaybeden Sultan Çelebi isimli kız, saldırıdan teyzesinin evinin altında bulunan odaya saklanarak kurtulduğunu anlattı. Saldırganların kendisini görmediğini anlatan Çelebi, ölen gelinin de halasının kızı olduğunu söyleyerek ailesinden 4 kişinin kaldığını anlattı. Çelebi saldırganların doğumuna 3 gün kalan bir kadını bile öldürdüklerini anlatarak, köyde eskiden kalma düşmanlıklarını bulunduğunu ifade etti.

9 YAŞINDAKİ YUSUF ÇELEBİ: "KURŞUNLARI GÖRDÜK KAÇIŞTIK"

Mardin'de 44 kişinin hayatını kaybettiği olayın şoku yaşanırken, görgü şahitleri ve olayda yakınlarını yitirenler yaşadıklarını anlattı.

  Olayda annesi, ablası ve yeğenini kaybeden 9 yaşındaki  Yusuf Çelebi saldırı anında yandaki bir evde olduklarını belirterek, "Kurşunları gördük kaçıştık, dününde damat ve gelin öldü." dedi. Olayın şokunu üzerinden atamadığı belli olan çocuk, ölüleri görmediğini söyledi.

YAKINLARINI KAYBEDEN NAZMİ TEMİZ: "AİLE ÜYELERİ ARASINDA DAHA ÖNCE DE  HUSUMETTEN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ OLAYLAR OLMUŞTU"

Dayısının kızı eniştesi ve onların çocuklarını kaybettiğini belirten Nazmi Temiz ise namaz kılınması sırasında el bombası atıldığını hayatta kalanların ise uzun namlulu silahlarla tarandığını söyledi. Kendisinin olay anında köyde olmadığını Diyarbakır'da olduğunu belirten Temiz, aile içinde huzursuzluk olduğunu fakat konunun bu derece büyük boyutlara varacağını düşünmediklerini ifade etti. Daha önce de iki tarafa arasında olduğundan şüphelenilen bir cinayet vakası olduğunu ama olayın aydınlatılamadığını söyleyen Temiz, olayla ilgili 8 kişinin yakalandığına dair bilgi aldıklarını belirtti.

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri