Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İdamın Geri Gelmesini İstiyorlar!

19 Ağustos 2008 / 11:30
İdmı Kaldırdılar.Şimdi Geri İstiyorlar....
Hemen her seçim meydanında “Apo'yu asamadınız, idamı kaldırdınız” eleştirisine muhatap olan MHP, idam cezasını yeniden getirmek için hazırlık yapıyor. MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, idam cezasının Anayasa ve yasalara yeniden monte edilmesi için kanun teklifi hazırladı. Serdaroğlu teklifini MHP Meclis Grup Başkanlığı'na sundu. Ancak teklif, partinin onayını alarak Meclis Başkanlığı'na sunulmadı.

TERÖR VE CİNAYETE İDAM

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu'nun, MHP Grup Başkanlığı'na sunduğu teklifte, “savaş, yakın savaş, seferberlik ve terör hali ile kasıtlı adam öldürme suçlarında idam cezasının uygulanması” isteniyor.

ANAYASA DA DEĞİŞMELİ

İdam cezasının yeniden uygulanabilmesi için TCK yanında, anayasada da değişikliğe gidilmesi gerekiyor. 70 milletvekili olan MHP'nin anayasa değişiklik teklifi vermesi için yeterli sayıda milletvekili bulunmuyor. Ancak, Meclis'in açılmasıyla birlikte gündeme gelecek anayasa değişiklikleri görüşülürken konunun gündeme getirilmesi bekleniyor. Serdaroğlu'nun teklifi Meclis'e sunulur ve kabul görürse, bölücübaşı Apo'nun yeniden yargılanması sonraki adım olabilir. Bu durumda; Apo'nun idamı bile gündeme gelebilir. Serdaroğlu'nun bu tekifinin altında da uzun vadede bu amaç bulunuyor.

MHP VE AK PARTİ İSTEMEMİŞTİ

2002'de ise o dönemde iktidarda olan MHP ve muhalefette olan AK Parti'nin muhalefetine rağmen idam cezası kaldırıldı. MHP'lilerin isteği üzerine yapılan açık oylamaya 419 milletvekili katıldı. Madde 162 ret oyuna karşın 256 oyla kabul edildi. Oylamada, 1 üye de çekimser kaldı.

TÜMÜYLE TEMİZLENDİ

8 Ekim 2005'te Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte TBMM, Türkiye'nin çekince koyduğu “Savaş halinde dahi idam cezasının kaldırılmasını” öngören İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Koruma Sözleşmesi'nin 13. Protokolünü onayladı. Son olarak da Meclis İçtüzüğü'ndeki 'idam” ibaresi bu yıl içinde yapılan değişiklikle tamamen çıkarıldı. Böylece idam anayasa, yasa ve tüzükten çıkarılmış oldu.

MHP'Lİ ÇELİK: İDAM YENİDEN GELSİN

İçtüzük'teki “idam” ibaresinin çıkarılmasına da MHP muhalefet etmişti. MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik'in, yasalardan ölüm cezasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeye paralel olarak içtüzükten “idam” ibaresinin çıkarılmasına tepki göstermiş, “Savaş, yakın savaş, seferberlik ve terör halinde idam cezasının İçtüzük'ten çıkarılmasına karşıyız. Çünkü biz idamın yeniden getirilmesini istiyoruz” demişti.

CANİLER ASILSIN

Son olarak açıklama yapan MHP İzmir İl Başkanı Musavvat Dervişoğlu, son zamanlardaki terör saldırılarını gündeme getirerek, idam cezasının yeniden getirilmesini istedi. Dervişoğlu, "MHP ve vatandaş, bölücü terör örgütünün cani elebaşları ve elemanları için idam cezasının yeniden koyulması istemektedir. Bu sese kulak tıkamak neredeyse imkansız hale gelmiştir" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 4768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri