Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İddia, şok olarak nitelendirildi.

27 Haziran 2008 / 18:25
İddia, şok olarak nitelendirildi. Buna göre Kuzey Kutbu'nda bu yaz bir ilk meydana gelecek.
Amerikan Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi'ne göre bu yaz Kuzey Kutbu'nda buzlar sıfırlanabilir. Merkezin verilerine göre, kutuplardaki kalın buz tabakası, küresel ısınmanın etkisiyle, yerini yüzde 70 oranında ince buz tabakasına bıraktı bile.

Bu tabaka diğerinin aksine uzun yıllarda değil, sadece bir yıl içerisinde oluşuyor. İnce bir yapıya sahip olduğu için de kolayca eriyebiliyor. Bu yıl yaşanması beklenen erime, kutuplardaki buz seviyesini tarihin en düşük seviyesine getirmesinden korkuluyor. Ancak bu erime, sadece tarihin en büyük buz erimesi değil, dünyada tehlikeli gidişin ne denli hızlandığını da gösterecek.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Independent, durumun son derece dramatik olduğunu belirterek "Erime, yaz sonuna kadar sürerse kutup noktası deniz yoluyla ulaşılabilir hale gelecek" ifadesine yer verdi.

Verileri gören uzmanlar, durumun son derece ciddi olduğunu, yıllar sonra olabileceği tahmin edilen "kutupta sıfır buz" olayının bu yaz meydana gelebilir olmasını "şok" olarak nitelediler.

Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri