Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İddianame hazır

01 Temmuz 2008 / 18:38
AYGÜN, BALBAY, ERUYGUR VE TOLON GÖZALTINDA
ANKARA - ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ülke genelinde 21 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin arandığı bildirildi. Yetkililer, ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin iddianamenin yazılmasının tamamlandığını bildirdi.
Soruşturmayı yürüten savcılık yetkililerinden alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında Ankara ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu Türkiye'nin çeşitli illerinde operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında şu ana kadar 21 kişi gözaltına alındı.
Savcılık yetkilileri, İstanbul dışında gözaltına alınan bazı kişilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildiğini, bazılarının ise yolda olduğunu söyledi.
Yetkililer, bu kişilerin ''Ergenekon terör örgütünün yöneticisi olmak ya da bu örgüte üye olmak'' iddiasıyla gözaltına alındığını, aynı soruşturma kapsamında 3 kişinin de arandığını ifade ettiler.
Öte yandan, yetkililer, ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin iddianamenin yazılmasının tamamlandığını ancak yargı organlarının kullandığı bilgisayar sistemi olan UYAP'a aktarılma işleminin sürdüğünü belirttiler.
Yetkililer, iddianamenin mahkemeye ne zaman sunulacağının, son gözaltına alınan kişilerin durumlarının incelenmesinin ardından netleşeceğini kaydettiler.
Soruşturmayı sürdüren İstanbul Cumhuriyet savcılarının talimatı kapsamında, aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ADD Genel Başkanı ve emekli Orgeneral Şener Eruygur, ATO Başkanı Sinan Aygün ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın da bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Ankara'da Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Hamza Demir, İstanbul'da ADD Kadıköy eski Şube Başkanı Birol Başaran, Trabzon'da Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Antalya'da ise emekli albay H.A.U ve serbest meslek sahibi O.G'nin de gözaltına alındığı belirtiliyor. Polis, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği, ATO ve ADD Genel Merkezi ve Kadıköy şubesi ile Balbay ve Aygün'ün evinde arama yaptı. Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi de gözaltına alındı ve odasındaki bazı belgelere el konuldu.
Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri