Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İddianameye 284.Sayfadan Devam

31 Ekim 2008 / 09:50
Ergenekon davasının 5. duruşması öncekilere göre oldukça sakin geçti.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen Ergenekon davasının 5. duruşmasına, aralarında Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 46 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.
HAKİMDEN SENEM'E: OTUR YERİNE

Duruşmada idiaaname Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel tarafından okunmaya devam edildi. İddianamedeki küfürlü bölümler okunurken salonda gülüşmeler oldu. Tutuklu sanık Nusret Senem, izin almadan ayağa kalkarak, 'İddianamede yer alan küfürlü sözlerin olmaması gerekir' dedi. Şengün de 'Tamam bağırma otur yerine' diyerek karşılık verdi. Tutuklu İsmail Yıldız da iddianamenin atlandığını söyledi. Şengün de "Satır satır okunsun mu? Bir karar verin artık" dedi. Bazı avukatlar iddianamenin atlanarak okunmasına devam edilmesini istedi. Bunun üzerine iddianamedeki küfürlü bölümler atlanarak okundu.

PEKER VE HOŞTAN'IN KOYU SOHBETİ

Duruşmaya saat 13:00'te verilen arada Sedat Peker, Veli Küçük ve Sami Hoştan uzun süre sohbet etti. Tutuksuz sanık Güler Kömürcü de kocası Zekeriya Öztürk ile uzun uzun konuşma fırsatı buldu. Sevgi Erenerol Muzaffer Tekin ile arka bölüme geçerek Muzaffer Tekin'in eşi Müge Tekin'e sarıldı. Müge Tekin, ayrılacağı sırada kocasının elini öptü. Aradan sonra iddianame 284. sayfaya kadar okundu. Mahkeme Heyeti, avukatların reddi hakim taleplerini tekrardan reddederken, başka suçtan hükümlü Sedat Peker'in Silivri Cezaevi'ne nakledilmesine karar verdi. Daha sonra Şengün bazı sanıkların ve avukatların taleplerini dinledi. Mahkeme heyeti duruşmayı bugün saat 09.30'a erteledi.


Dersimiz terör örgütü Ergenekon

Ergenekon davası ders konusu da oldu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü ikinci sınıf öğrencileri, cezaevine gelerek basın mensuplarından bilgi aldılar. Hocalarının Ergenekon davasını ödev konusu olarak verdiğini söyleyen öğrenciler gazetecilerden bilgi topladılar. Kendileri için Silivri'ye gelmenin büyük bir deneyim olduğunu söyleyen gazeteci adayları 'Hiç bu kadar çok haberciyi bir arada görmemiştik' diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiler. Öğrenciler, duruşmayı takip eden muhabirlerden de duruşma hakkında bilgi aldılar.Peker zorla getirildi


Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Sedat Peker, mahkemenin aldığı karar gereği duruşmaya zorla getirildi. Başka suçlardan tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden getirilen Peker, kimlik tespitinde, evli ve 2 çocuk sahibi olduğunu, belirterek 'Ticaretle uğraşıyorum, aylık gelirim 20 bin YTL” dedi.


Gazetecilere dev çadır


Cezaevinin bulunduğu bölgeye bakan Çanta Belediyesi önümüzdeki kış ayları ve yağmurun yaklaşması nedeniyle, başta basın mensupları olmak üzere, duruşmayı izlemeye gelenler için cezaevinin dışında 300 metrekarelik dev bir çadır kurdu.

CEZAEVİNE KINALI DİYELİM

Bu arada Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, basın mensuplarını ziyaret etti. Turan gazetecilerin çamur içerisinde çalıştıklarının farkında olduklarını ancak cezaevinin önünün özel mülk olduğunu ve herhangi bir çalışma yapamadıklarını söyledi. Turan cezaevinin Silivri adı ile anılmasından rahatsız olduklarını belirterek 'Bölgenin adı Kınalı, cezaevine de bu isim verilsin' dedi.


ERGENEKON NOTLARI..


Yeni salon hazırlanıyor: Ek iddianame ile birlikte sanık sayısının artacağı göz önüne alan Silivri Cezaevi yönetimi mevcut salonu genişletmek için çalışmalara başladı.

İddianame 4 cilt kitap oldu: İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 2455 safyalık iddianemeyi 4 ciltlik kitap haline getirerek, dünkü duruşmada sanıklara dağıttı.

Barodan servis: Önceki oturumlarda Silviri Cezaevi'ne gelip gitmekte sorun yaşadıklarını söyleyen sanık avukatları için İstanbul Barosu servis koydu.

İki kişiye tutuklama talebi: Duruşmada Savcı Nihat Taşkın, "Gizli belge ve bilgileri temin etmek" suçundan tutuklu olan Aydın Yüksek ve Muzaffer Şenoacak'ın,"Ergenekon terör örgütü üyesi olmak" suçundan da tutuklanmalarını istedi. Bunun üzerine sanıklardan biri ayağa kalkarak, mahkemeye tepki gösterdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri