Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IE'de kritik güvenlik açığı

05.12.2009 17:30
Internet Explorer 6 ve 7 sürümlerini kullananların bilgisayarları, saldırganlar tarafından ele geçirilebiliyor.

Microsoft'un bir süredir incelediği güvenlik açığından ilginç detaylar bu haberimizde...

Windows 7'yi ve diğer Windows sürümlerini etkileyen ciddi bir açık var. Microsoft Internet Explorer'daki bu kritik güvenlik açığını kapatıyor.

Microsoft daha geçtiğimiz ay Internet Explorer'daki güvenlik açığını araştırdığını açıklamıştı. Bu açığı kanıtlayan kodlar da yayınlanmıştı. Açık sayesinde Internet Explorer 6 ve Internet Explorer 7 sürümlerini kullananların bilgisayarları, saldırganlar tarafından ele geçirilebiliyordu.

Internet Explorer 6, özellikle Çin ve Hindistan gibi korsan Windows XP kullanımının yaygın olduğu ülkelerde kullanılıyor. Microsoft, kullanıcıları halen dünyanın en yaygın internet tarayıcısı olan Internet Explorer 6'dan Internet Explorer 8'e veya başka internet tarayıcılara geçmeye teşvik ediyor.

IE açığının ilginç detayları

Microsoft bu problemin açıklamasını şu şekilde yapıyor:

"Bu açık, Internet Explorer'ın geçersiz bir işaretçi referansı şeklinde mevcut. Çeşitli durumlarda bir CSS/Style objesine silindikten sonra erişim mümkün oluyor. Özel olarak hazırlanan bir saldırı metoduyla, Internet Explorer boştaki bir objeye erişmeye çalışıyor, ama saldırganın hazırladığı kodu çalıştırıyor."

Güvenlik risklerine karşı önlem olarak internet tarayıcınızı güncel tutmayı ihmal etmeyin.

Bu haber toplam 1450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri