Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İfademi Değiştirmem İçin Baskı Yapıldı

13 Kasım 2008 / 12:41
Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının bulunduğu gecekonduda kiracı olarak oturan tutuksuz sanık Ali Yiğit, "Kemal Kerinçsiz, ifademi değiştirmem konusunda bana baskı yaptı" dedi.
Ergenekon davası devam ederken, Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının bulunduğu gecekonduda kiracı olarak oturan tutuksuz sanık Ali Yiğit, "Kemal Kerinçsiz, ifademi değiştirmem konusunda bana baskı yaptı" dedi.
Ergenekon davası 13'üncü oturumu başladı. İddianamede üçüncü sırada yer alan tutuksuz sanık Ali Yiğit savunmasına başladı. Ali Yiğit, el bombalarının ele geçirildiği Ümraniye'deki evde yaşıyordu.


BOMBALAR YILDIRIMIN


Duruşmada söz alan tutuksuz sanık Ali Yiğit, bombaların sahibi olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan emekli astsubay Oktay Yıldırım'ı 4 yıl önce dayısı aracılığıyla tanıdığını ifade etti. Yıldırım'ın 'Ali Yiğit'i tanımıyorum' ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Ali Yiğit, "Oktay Yıldırım'la tanışıklığımı ispata hazırım. Oktay Yıldırım 2006 yılında açtığım manava gelip alışveriş yapardı. Bunun dışında dayımın benzin istasyonuna sık sık gelir, oradaki elemanlara karışırdı. Emniyetteki ifademde Muzaffer Tekin'in de manavıma gelip alışveriş yaptığını söylemiştim. Ancak daha sonra, Tekin'in gelmediğini anladım. Gelen kişi Tekin'e çok benziyordu. Babam çatıda bombaları bulunca ben de dayım Mehmet Demirtaş'a sordum. Dayım, 'O bombaları kimseye söyleme, onlar Oktay Yıldırım'ın. Bunu birileri duyarsa hepimizin başı ağrır' dedi. Babamın ihbarından 15-20 gün önce evi boşaltmıştım" dedi.


YILDIRIM BENİ TEHDİT ETTİ


Yiğit, polislerin evi aradığını görünce kendisinin de yardım ettiğini ifade ederek, "Babamın ihbarından haberim yoktu. Cezaevindeyken Oktay Yıldırım ve dayım ifademi değiştirmem konusunda beni tehdit ediyorlardı. Ben de onlara 'Tamam siz haklısınız. Ne derseniz yaparsınız' diyordum. Ancak, arkalarından da yasal işlemleri yapıyordum. 15 gün önce Trabzon'daki evim aranmış. '10-15 yıl sonra Ali Yiğit de, siz de göreceksiniz' şeklinde tehditlerde bulunulmuş. Bir zorları varsa beni tehdit etsinler, ailemi rahat bıraksınlar. Tekirdağ Cezaevi'ndeyken Oktay Yıldırım bana bir avukat gönderdi. Avukat bana 'Senin avukatın ben olacağım. Oktay Yıldırım'ı kurtaracağız. Bombaları polis o eve koydu diyeceksin' dedi. Ben cezaevinden çıktıktan sonra da Kemal Kerinçsiz ısrarla beni arıyordu. Daha sonra Kerinçsiz'le Ümraniye'de bir balıkçıda buluştuk. Kerinçsiz, yanındakilerle beraber bana ifademi değiştirmem konusunda baskı yaptı. İfademi değiştirdiğim takdirde rahat yaşayacağımı da söylediler. 15 gün önce evimi kimin arayıp tehdit ettiğinin tespit edilmesini istiyorum" diye konuştu.

Ümraniye'de bombaların ele geçirildiği evde ikamet eden Ali Yiğit, sanıklardan Mehmet Demirtaş'ın yeğeni. El bombalarının ele geçirilmesinden 20 gün önce evden ayrılan Yiğit, 12 Haziran 2007 tarihinde gözaltına alındı. 16 Haziran 2007'de tutuklanan Ali Yiğit, "suçu bildirmemekle" suçlanıyor. Ergenekon iddianamesinde ihbarcı olarak adı geçen Şevki Yiğit'in oğlu olan Ali Yiğit, 12 Mayıs 2008 tarihinde tahliye edildi. Yiğit ifadelerinde el bombalarının Oktay Yıldırım'a ait olduğunu, Yıldırım ile Muzaffer Tekin ve Mahmut Öztürk'ün dayısı Mehmet Demirtaş'ın işyerinde buluştuklarını söyledi.

Cezaevindeyken Yıldırım'ın, ifadesini değiştirmesi için kendisini tehdit ettiğini savunan Yiğit, Yıldırım'ın Mehmet Demirtaş ile aralarındaki konuşmalarında ise bombaları 1997-1999 yılları arasında görev yaptığı Şemdinli'de askeri mühimmat arasından aldığını anlattığını söyledi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'nda devam eden Ergenekon davasının bugünkü oturumu 09:30'da başladı. Duruşmaya Güler Kömürcü, Drej Ali lakaplı Ali Yasak'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanık ile 43 tutuklu sanık katılıyor. Erkut Ersoy, Abdullah Arapoğlulları ve Selim Akkurt isimli tutuklu sanıkların ise oturuma gelmediği görüldü.İddianamede üçüncü sırada yer alan tutuksuz sanık Ali Yiğit savunmasına başladı. İkinci sıradaki Mehmet Demirtaş, Ali Yiğit'in savunmasından sonra kendi savunmasını yapmak istediği belirtmişti
Kaynak:
Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri