Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İftiranın hesabını verecekler"

29 Mayıs 2008 / 08:26
CHP, iftiranın hesabını mahkemede verecek.

'Dinleme' iddialarına AK Parti'den sert tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Dayanaksız ve iftira kokan suçlamaların, Başbakan'ın GAP'la ilgili projelerini ortaya koyduktan sonra yapılması düşündürücüdür." dedi.

Fırat, CHP'yi paranoya içinde olmakla suçladı. Kimseyi dinleme merakında olmadıklarını kaydeden Fırat, vali ile Sav arasında geçen konuşmaya işaret etti. CHP-bürokrat ilişkisini sorgularken, "İlişkinin halkın gözünden uzaklaştırılması ve bunun kamufle edilmesi mi hedeflenmektedir?" diye sordu. CHP'nin dinleme belgesini kamuoyuna açıklamasını isteyen Fırat, "Bu olayın peşini bırakmayacağız, yargıya taşıyacağız. Baykal'la hesaplaşacağız. Yargıda iddialarını ispatlayamadığı takdirde müfteri kararını boynuna bir daha çıkmayacak şekilde asacağız. Bu da bizim halkımıza iyiliğimiz olacak." ifadelerini kullandı.

Fırat, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında iddianın zamanlamasına dikkat çekti. Fırat, "Sayın Başbakan dün GAP ve Konya projesini gündeme getirdikten sonra muhalefetin dinleme olayını gündeme getirmesi şüphelerimizi haklı çıkarmaktadır. Tam da hükümetin yapacağı işleri açıkladığı günlere denk geliyor. İddiaların zamanlaması GAP Eylem Planı'na yöneliktir." dedi. CHP'nin neden savcılığına suç duyurusunda bulunmadığını soran Fırat şöyle devam etti: "Baykal'ın dinleme konusuyla ilgili gündeme getirdiği iddia dikkat çekicidir: 'Genel sekreterin odası devlet tarafından dinlendi.' Dinlenen yer bellidir. Dinleyenin devlet güvenlik güçlerince yapıldığına göre zaman da verildiğine göre pazartesi de yayınlandığına göre bu kadar kesin delillere ulaşılmasına rağmen konu neden savcılıklara aktarılmamıştır. Şu ana kadar da böyle bir suç duyurusunda bulunulmamıştır."

İzinsiz dinlemeye büyük cezalar getiren düzenlemenin AK Parti iktidarı tarafından çıkarıldığını hatırlatan Fırat, "AK Parti olarak dinlenme gibi illegal yolları engellemek için gerekli yasal düzenlemelerin sağlanması için çalışma yapılmıştır. Türk Ceza Kanunu'nda ilgili mevzuatları yeniden düzenleme yoluna gitmektedir." şeklinde konuştu. Fırat, konuşmaların CHP-bürokrasi ilişkisini ortaya çıkardığını da ileri sürdü. Bu olayı unutturmayacaklarını belirten Fırat, şunları söyledi: "CHP Genel Sekreteri ile bir bürokrat arasında yapılan konuşma alenen ortaya çıkmıştır. Acaba 1940'lı yıllardaki valiler ile CHP arasındaki görüşmenin halk gözünden uzaklaştırılması ve bunun kamufle edilmesi mi hedeflenmektedir? Bir vali ile bir genel sekreter arasında suç oluşturan konuşmanın kapatılmaya çalışılması beni endişeye sevk etti."

Kaynak:
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri