Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Iğsız ve 11 generalin veto gerekçesi!

05.08.2010 00:51
YAŞ'taki terfilerle ilgili olarak hükümet adına ilk kez konuşan Bakan Ergin, terfilerdeki veto gerekçesini açıkladı

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılan bir kurul çalışması olduğunu belirterek, ataması yapılmayan komutanlarla ilgili sorunun Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar çözüleceğini söyledi. Ergin, terfi alamayan komutanlar içinde 65. maddeyi hatırlattı!

Bir televizyon kanalına konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yüksek Askeri Şura toplantılarına ilişkin soruları yanıtladı.

Kendisinin Adalet Bakanı olduğuna ve YAŞ'ta doğrudan bulunmadığına işaret eden Ergin, "Bu süreç içerisinde benim doğrudan bulunmam söz konusu değil. Zaman zaman belki bilgi talep edilmiştir, o bilgiyi sunmak için gidip gelmişizdir, ama Yüksek Askeri Şura'da Sayın Başbakan ve Milli Savunma Bakanımız doğrudan bulunuyor" dedi.

Gerek YAŞ'ın kuruluşu ile ilgili yasanın, gerek TSK'nın personel yasasının ve Anayasa'nın 117. maddesindeki genel çerçevenin Şura'nın çalışmasını belirleyen mevzuat olduğunu anlatan Ergin, "Bu çerçevede bir süreç işledi, işlemeye devam ediyor. Bu anlamda kendi mecrasında akıp giden bir süreç. Benim Adalet Bakanı olarak bu sürecin herhangi bir yerinde olmam gibi bir şey söz konusu değil, ama benim bakanlığımı ilgilendiren belli hususlar olursa enforme etme noktasında ihtiyaç duyulan bilgiler varsa onları paylaşmak üzere elbette gidiş gelişlerimiz olabilir" diye konuştu.

"MEVZUATTA FARKLI YORUMLAR OLABİLİR"

"TSK ile ilgili kanun, Anayasanın maddeleri açık, ama bunlara rağmen herhalde bir görüş farkı vardı. Bu nereden kaynaklandı" sorusu üzerine Ergin, Yüksek Askeri Şura'nın heyet halinde yapılan bir çalışma olduğunu ve mevzuata göre birkaç çeşit karar alınabildiğini anlattı.

Ama atama ve terfi kararlarının bir teklif olduğunu ve Başbakan'ın imzası ve Cumhurbaşkanı'nın onayı ile uygulamaya konduğunu ifade eden Ergin, "Şu ana kadar yaşanmış olan süreç ve belki eksik kaldığı düşünülen boyut da bu çerçevede tamamlanacaktır. Hepsi Anayasamıza, mevzuata uygun olarak devam eder" dedi.

KARA KUVVETLERİ'NE ATAMA

YAŞ'ta kurulun atama ve terfiler hakkında teklif hazırladığını anlatan Ergin, "Bu teklif hazırlanır, ilgili sinsileden geçer. Bunlar zincirleme bir karar sürecidir. İlgili bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı... Bu karar süreci içerisinde elbette ki bu makamlar sembolik imza makamları değil. Bu karar sürecinin birer parçası her bir aşaması. Dolayısıyla bunlar Anayasa ve yasal bir çalışma metodu içinde yapılan hususlar. Dolayısıyla burada teklif yapılmış olabilir, bu teklif içerisinde belli unsurlar onay makamları tarafından uygun görülmemiş olabilir. Ben detaylarını bilmediğim için sadece ihtimalle konuşuyorum. Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar tamamlanacaktır. Burada olaya olağanüstü bir boyut katmayı gerektirecek çok fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum" dedi.

"Üç-dört gündür yaşadığımıza bir devlet krizi diyebilir miyiz?" sorusunu Ergin, "Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılan bir kurul çalışması, bir şura çalışması. Dolayısıyla mevzuat çerçevesinde bu akşam itibarıyla önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. Birkaç tane belki tamamlanması gereken husus var. Gene hepimizi bağlayan Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar çözülür" diye yanıtladı.

TERFİ ALAMAYAN KOMUTANLARIN DURUMU

"Anlaşılan bu yasalar aslında bir krizi çözmekte çok yardımcı olmadı, çünkü hukuk bir yerden sonra galiba yoruma mı kalıyor? Haklarında iddianame bulunan subayların terfileriyle ilgili ne yapılacağına dair üç ayrı rapor alındığı söyleniyor, ama galiba raporlar da birbirini tutmadı. Bir hukuki problem var mıydı?" sorusu üzerine Ergin, şunları söyledi:

"Hukukta her zaman yorum farkı mümkün. Bu, yüksek yargının içtihatlarına da yansır zaman zaman, ancak bana göre burada o yorum farklarından kaynaklanan bir durum değil, bu, heyetin kurucu unsurlarındandır. Hem Milli Savunma Bakanı, hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı. Dolayısıyla burada sürecin parçası olan unsurların müdahalesi söz konusu. Dışardan başka bir müdahale olsa olağanüstü bir şey söz konusu olacak, ama bu bütünü oluşturan parçaların her biri kendi yetki alanı içerisinde bu çalışmaya katkı da verebilir, müdahale de edebilir. Buna bir anormallik özellikle ithaf etmek çok doğru değil."

ERGİN'DEN 65. MADDE HATIRLATMASI

"Bu yargı süreci terfiye engel mi?" sorusu üzerine Ergin, personel yasasının 65. maddesinde "tutuklama, tutuklandıktan sonra serbest bırakılma, serbest bırakılmasına rağmen yargılama süreci devam ediyorsa ya da kesinleşmemişse terfiye engel olacağı" yönünde bir düzenleme olduğunu anlattı.

Ergin, "Ancak buna karşın farklı mütalaalar da var. Dolayısıyla hukuki mütalaalar bir noktada buluşmayabilir, farklı yorumlar söz konusu olabilir. Bana göre şu andaki tabloyu oluşturan bu mütalaalar değil, genel konsepttir. Şura içerisindeki sivil kanat diyebileceğimiz Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanının hareket etmesini sağlayan unsurlar ile askerin hareketini sağlayan saikler farklı farklıdır. Her biri kendi açısından belki izah edilebilir makul gerekçelere dayanıyorlar" dedİ

Bu haber toplam 1882 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri