Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İHH, 12 bin Afrikalının gözünü açtı

20 Aralık 2008 / 12:46
İnsani Yardım Vakfı (İHH), 1 yıl içerisinde 12 bin katarakt sorunu bulunan Afrikalı'nın ameliyat edildiğini ve ışığa kavuştuğunu bildirdi.

İHH'den yapılan yazılı açıklamada, İHH ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle geçen yıl Afrika ülkelerinde başlatılan katarakt ameliyatları projesinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, 2 doktor ve 7 hemşireden oluşan sağlık ekibinin, 5 Aralıkta Somali'ye gelerek Hargesa Bölgesi'nde ameliyatlara başladığı ve bu kısa süre içerisinde katarakt sorunu bulunan 800 Somalili'nin ışığa kavuşturulduğu kaydedildi.

Geçen yıl başlanan proje kapsamında bugüne kadar Benin, Gana, Togo, Nijer, Çad, Sudan, Etiyopya ve Somali'de katarakt sorunu bulunan 12 bin hastanın ameliyat edildiği açıklandı.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Somali'de bir yıl içerisinde 10 bin göz ameliyatı gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, ''Etiyopya ve Sudan'daki ameliyatlarımız da devam ediyor. Afrika'da bugüne kadar ameliyat ettiğimiz kişi sayısı 12 bini buldu. Hedefimiz 100 bin kişiyi ameliyat ederek ışığa kavuşturmak'' dedi.
AA

Kaynak:
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri