Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İHH ekibi dualarla gemiye bindi

27.05.2010 22:32
İHH Genel Başkanı B.Yıldırım ile birlikte 750 kişi Antalya'dan gemiye bindi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın 'Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım' sloganı ile gerçekleştirdiği kampanya çerçevesinde İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte 750 kişi Gazze'ye gitmek üzere Antalya Limanı'ndan gemiye dualarla bindi.

İnsan Hakları ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım' isimli kampanyası çerçevesinde bugün Gazze'ye gidecek olan vakıf üyeleri, Kepez Erdal Öner Spor Salonu'nda birlikte namaz kıldılar. Namazın ardından Afganistan'da 10 gün önce düşen uçakta hayatını kaybeden İHH Asya Temsilcisi Faruk Aktaş ile İHH gönüllüsü Bahattin Yıldız için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazının ardından açıklamada bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze'de yaşayan yardıma muhtaç insanlara umut vermek amacıyla yola çıktıklarını söyledi. "Zulme uğrayan Hristiyan da olsa Yahudi de olsa yine yardıma gideriz' diyen Yıldırım, "Biz adaletin ve barışın taraftarıyız. Çünkü biz vicdan sahibiyiz. İnşallah Filistin'e uygulanan ambargo kalkacak. Sonuç olarak ya Bedir'i ya da Uhud'u yaşayacağız. Belki de de Hudeybe'yi yaşayacağız. Ama hiç tereddüt etmeyin sonuç zafer olacak" ifadelerini kullandı.

İsrail'in 'Her millete ayrı muamele yapacağız' açıklamasında bulunduğunu öne süren Yıldırım, "Limanda hazırlık yapmışlar. Bizi tutuklayıp o limana götürüp Filistin ve Arapları uzun süre tutmak, bizi de sorgulayıp bırakmak istiyorlar. Onlar biz yola çıktığımız zaman, hiçbir kardeşimizi geride bırakmayacağımızı bilmiyorlar. Biz ya hep ya hiç sloganı ile yola çıktık. Yunanlılar, İngilizler, İrlandalılar, Kosavalılar, Bosnalılar, Avusturyalılar, Tatarlar, Kuveytliler, Cezayirliler, Malezyalılar ve Endonezyalılar hepsi bizimle beraberler. Bir kardeşimizi bile feda etmeyiz. Ettirmiyeceğiz. Çünkü direneceğiz ve direniş kazanacak, bundan hiç tereddüdüm yok. Hiçbir limanı kabul etmiyoruz. Ne İsrail limanı ne de Mısır limanı, hedefimiz Gazze limanı. İlla Gazze, illa Gazze" dedi.

Yıldırım'ın konuşmasının ardından onlarca otobüsün katıldığı konvoy Antalya Limanı'na geldi. Burada yakınları ile vedalaşan vakıf üyeleri dualar ve sloganlar eşliğinde 'Mavi Marmara' isimli gemiye bindiler.

Geminin bu gece yola çıkacağı ve Akdeniz'in ortasında bekleyen 8 gemi ile buluşup Gazze'ye hareket edeceği belirtildi.

Gazze'ye gidecek olan 'Özgürlük Filosu' olarak adlandırılan yardım filosunda Türkiye'den 3, İngiltere'den 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan'dan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor. İnsan hakları savunucuları, doktorlar, gazeteciler ve milletvekillerinin de bulunduğu gemilerde toplam 10 bin ton ağırlığında ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrik evler, oyuncak ve gıda malzemeleri yer alıyor

Bu haber toplam 1618 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri