Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Facebook’tan İHH sayfasına kapatma

25.07.2010 00:18
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın sayfasını hukuksuz bir şekilde kapattı.

İHH’nın 184 bin üyeli sayfası, 23 Temmuz 2010 tarihinde Facebook tarafından yayından kaldırıldı.

Gazze İnsani Yardım Filosu’na düzenlenen saldırıdan sonra İHH Facebook sayfası kamuoyuna bilgi akışının sağlandığı en önemli sosyal paylaşım platformu görevini görmekteydi. Sayfa üzerinden vakfın faaliyet haberleri, sosyal ve yardım içerikli videoları, fotoğrafları Facebook kullanıcıları ile paylaşılmaktaydı. Nisan ayında açılan İHH Facebook hesabı dört ayda 184 bin üye sayısına ulaşmıştı.

Facebook yönetimi tarafından İHH sayfasını kapatma gerekçesini içeren ve Galce olarak gönderilen uyarıda kullanım şartlarının ihlal edildiği iddia edildi.

Yaygın biçimde her görüşten kullanıcının interaktif bir şekilde kullandığı bir sosyal paylaşım platformu olarak lokal tartışmaların her grupta gerçekleştiği Facebook’ta, İHH’nın önemli bir üye sayısına ulaşan sayfasının kapatılması ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendiriliyor. Yasak İHH’nın ifade özgürlüğünün yanı sıra 184 bin üyenin de haklarını kısıtlıyor.

Facebook yönetiminin, İHH İnsani Yardım Vakfı ile on binlerce gönüllüsü arasında önemli bir köprü vazifesi gören İHH Facebook resmî sayfasına erişime tekrar izin vermesi bekleniyor.TİMETURK

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri