Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnadına Gazze İnadına Özgürlük

29.05.2010 14:18
Türkiye, Yunanistan, İrlanda, İngiltere, Cezayir ve Kuveyt gibi ülkelerin de destek verdiği Gazze'ye yardım taşıyan gemi yoluna devam ediyor.

İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen ve Yunanistan, İrlanda, İngiltere, Cezayir ve Kuveyt gibi ülkelerin de destek verdiği yardım kampanyası kapsamında dün saat 00:00 sıralarında başlayan yolculuk devam ediyor.

Antalya Limanı’ndan hareket eden ve gazeteciler, aktivistler ile personeli taşıyan Mavi Marmara gemisi bugün saat 17:00 sıralarında Kıbrıs’ın yaklaşık 30 mil açığındaki buluşma noktasına vardı. Yaklaşık 650 kişiyi taşıyan Mavi Marmara gemisi ile yine Türkiye’den Gazze’ye insani yardım taşıyan Defne ve Gazze isimli gemiler de Avrupa’dan gelecek diğer gemilerin buluşma noktasına vardı. Avrupa’dan gelecek gemilerin de katılımıyla Mavi Marmara önderliğindeki gemi filosu Gazze istikametine devam edecek.

İsrail kanadından yapılan ve yardım ekiplerini Gazze’ye yaklaştırmayacağı yönündeki açıklamalara karşın Mavi Marmara gemisinde bulunan yaklaşık 650 kişilik grup ise yardım malzemelerini kendi elleriyle Gazze halkına teslim etmek konusunda ısrarcı.

Buluşma noktasına seyir halinde olan Mavi Marmara gemisinin bugün beklenmeyen konukları vardı. Yunanistan’dan yola çıkarak Gazze’ye yardım götüren Challenger 2 isimli gemi arıza yapınca yardımına Mavi Marmara gemisi koştu. Yunanistan’dan yardım götüren gemide bulunan 15 aktivist Mavi Marmara gemisine alınarak misafir edildi.

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama da bugün Kıbrıs Rum Kesiminden geldi. Hükümet sözcüsü Titos Hristofides yaptığı açıklamada,Yükümüz İnsani Yardım kampanyası kapsamında Filistin’e giden gemilerin kendi kıyılarından yola çıkmalarına izin vermeyeceklerini açıkladı. Filistin halkıyla dayanışma içerisinde bulunduklarını 3 yıllık İsrail ablukasını kınadıklarını belirten sözcü, buna karşın gemilerle ilgili kararlarını adanın hayati çıkarları gereği aldıklarını belirtti.

Mavi Marmara ve beraberindeki gemilerin yarın sabah saatlerinde buluşma noktasından ayrılarak Gazze’ye doğru yola çıkması bekleniyor.
Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri