Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhracata dolu tarafından bakmak

02 Şubat 2009 / 15:10
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İhkib) Başkanı Hikmet Tanrıverdi,ocak Ayında Toplam İhracatın Yüzde 28.2, Hazır Giyimin İse Yüzde 20.2 Gerilemesine Olumlu Bir Görüş Açıkladı.
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, iç ve dış faktörler nedeniyle ihracatta dördüncülüğe kadar gerileyen sektörün 2009'un ilk ayında yeniden ilk sıraya çıktığını vurgulayarak, "Ekonominin lokomotifi olan hazır giyim sektörü krizde en az ivme kaybederek birinci sıraya çıkmış, Türkiye için vazgeçilmezliğini kanıtlamıştır. Rekabet şartlarımızın düzeltilmesi halinde ihracatımızı 2008 yılının üzerine çıkarmaya hazırız" dedi.
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yaptığı yazılı açıklamada genel ihracatın Ocak ayında yüzde 28,2, hazır giyimin ise yüzde 20,2 gerilediğini hatırlatarak buna rağmen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 1 milyar 152 milyon 825 bin dolarla ilk sıraya çıktığını hatırlattı.

Rakamların parite etkisinden arındırıldığında hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının gerçekte, yüzde 14'lük bir düşüş gösterdiğinin görüleceğine dikkat çeken Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

"2008 yılında otomotiv, makine ve kimya sektörlerinin ardından dördüncülüğe gerilemiştik. Ancak diğer sektörlerin aksine özellikle kriz anlarında çok daha hızlı ve esnek hareket kabiliyetine sahibiz. Bir takım desteklerle ihracatımızı eski rakamların da üzerine çıkarabiliriz. Zor şartlara rağmen uluslar arası rekabette öne çıkmayı sürdüren sektörümüz, bu gücünü sürdürebilmesi için tıkanıklık yaşadığı işgücü ve enerji maliyetlerinin yüksekliği gibi konularda elinin rahatlatılarak önünün açılması gerekiyor. Ocak ayı rakamlarıyla krizin panzehiri olduğumuzu gösterdik. Bunların gerçekleşmesi sektörün performansında doping etkisi yaratacaktır. Bu yönde sağlanacak pozitif ayrımcılık, sektörün istihdama ve Türkiye ekonomisine yapacağı katkıyı çok daha yukarılara taşıyacaktır."

Hikmet Tanrıverdi, sektörel sıralamada lider olan hazır giyim ve konfeksiyonun toplam ihracattaki payını yüzde 14,7'den yüzde 16,3'e yükselttiğini ifade ederek " AB pazarındaki büyük daralmaya ve perakende satışlarındaki düşüşe rağmen ihracatımızın yüzde 83'ünü bu ülkelere yaparak performansımızı koruduk. Her türlü şart altında ihracat performansını korumayı başaran bizler ülkemizin ekonomik ve sosyal sigortası olduğumuzu ve her zaman lokomotifi olarak kalacağımızı göstermiş olduk" dedi. (ANKA)


Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri