Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhracatı kurbana kurban verdik

03 Ocak 2009 / 15:18
Küresel kriz nedeniyle daralan pazarlara yurt içindeki uzun bayram ve yurt dışındaki Noel tatili eklenince ihracat kan kaybetmeye başladı. TİM verilerine göre, ihracat aralıkta 7,1 milyar dolara geriledi
Ekim ve kasım aylarında düşen ihracatımız aralık ayında da düşünce 3 ay üst üste gerileme yaşandı. Küresel krizin etkisiyle ihracattaki ivme kaybı sürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Aralık ayında ihracat yüzde 25 gerileyerek 7,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat geçen yılın tamamında önceki yıla göre yüzde 20.3 artarak 127,5 milyar dolara yükseldi. Ancak buna yurt içinde aralık ayının başında olan ve tam 10 gün süren Kurban Bayramı tatili ve de yurt dışı piyasalardaki 1 haftalık Noel tatili eklenince dışarıda kalan sürelerde yapılan ihracatın rakamı yine de oldukça yüksek.

NOEL BİZİ YAKTI

Bir de buna dış piyasalardaki krizle oluşan pazar daralması eklenince azımsanamayacak kadar büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Bu süreler zarfında gümrükler kapalı, nakliyeciler de çalışmıyordu. Elinde siparişi olan ihracatçı ürününü bayram sonrasındaki günlerde sevk edebildi. İhracatın, bayram ve Avrupa'daki Noel tatili dolayısıyla düştüğünü belirten uzmanlar, asıl verinin önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağını belirtti.

TÜPRAŞ BİRİNCİ...

Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilk üç firması da açıklandı. Buna göre Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ) ilk sırada yer alırken Ford Otomotiv ikinci, Oyak Renault da üçüncü oldu. Aralık ayında ihracatı en fazla düşüş gösteren sektör yüzde 47.49'luk oranla taşıt araçları ve yan sanayi olurken, konfeksiyonda yüzde 25.24 ve kimyevi maddeler sektöründe de yüzde 44.14'e ulaştı. TİM verilerine göre, 2008 yılında en fazla ihracat yapan sektör 24.7 milyar dolarla otomotiv ve yan sanayi olurken bunu 19.3 milyar dolarla demir çelik, 15.7 milyar dolarla da hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izledi.

MB'YE FAİZ ÇAĞRISI

En fazla ihracat artışı yakalayan sektör ise yüzde 70.6'lık artışla demir çelik oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Merkez Bankası'nı faiz indirme konusunda gösterdiği cesaretten dolayı alkışladığımızı ifade etmek istiyoruz. Ancak Merkez Bankası bu hassas dönemde bu cesaretini sürdürürse daha verimli olacaktır" diye konuştu.

Üretici fiyatları deflasyonu işaret etti

Önceki gün İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından şimdi de Türkiye İstatistik Kurumu'ndan deflasyon belirtisi haberi geldi. 2008 yılı içinde yüzde 16'larda olan üretici fiyatları aralık ayında yüzde 3,5 gerileyerek yüzde 8,11'e düştü. TÜİK'e göre, 2008 yılında tüketici fiyatları yüzde 10,06 arttı. 2008 yılı Aralık ayında ise üretici fiyatlarında yüzde 3,54, tüketici fiyatlarında yüzde 0,41 gerileme oldu.TÜFE'de ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 1,49 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşti. Aralık ayının zam şampiyonu yüzde 37.98'lik fiyat artışıyla salatalık oldu. Onu yüzde 22,50 ile dolmalık biber ve yüzde 16,22 ile patlıcan takip ederken, en çok düşen ürün ise yüzde 23,28'le karnıbahar oldu.

Yıllık hedefte REKOR RAKAM

İhracat rakamlarına göre 2008 yılı hedefi olan 125 milyar dolarlık hayli aşıldı. 2008 yılı ihracatı 127,5 milyar dolara yükseldi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 'Küresel kriz baş göstermeseydi yıllık ihracatımız 136 milyar dolara ulaşabilirdi. 2003-2008 döneminde ihracat ülke ekonomisine derinlik ve dinamizm kazandırmıştır. Bu yıllara (ihracatın 6 altın yılı) diyebiliriz. Bu 6 altın yıl boyunca TL yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kazanmıştır” şeklinde konuştu.

2009 çok verimli bir yıl olacak

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2009 yılının verimli geçeceğine inandıklarını söyleyerek Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar ihracat hedefini koyduklarını hatırlattı. Büyükekşi, '2009 bizim ağladığımız bir yıl olmayacak. Tam tersine mücadele ettiğimiz ve atak yaptığımız bir yıl olacak' dedi. Dünyayı karış karış dolaşarak mallarını satmaya çalışacaklarını söyleyen Büyükekşi, “SSK ve muhtasarlarının yüzde 25'nin 2009 yılı için işsizlik fonundan ödenmesini istiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 36 de
Kaynak:
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri