Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhvan lideri gözaltına alındı

17 Aralık 2008 / 17:18
Mısır'da İhvan-ı Müslimin lideri Cemal Abdül Selam'ın Hamas ile bağlantıları olduğu iddiası ile on beş günlüğüne gözaltına alındığı açıklandı.
Mısır'da İhvan-ı Müslimin lideri Cemal Abdül Selam ile birlikte üç kişi Mısır'da Filistinli İslami hareket Hamas'a bağlı bir "cihad grubu" kurmak şüphesi ile on beş günlüğüne gözaltına alındı.

Mısır yargı kaynakları aynı zamanda merkezi Kahire'de bulunan Arap Doktorlar Birliği acil yardım komitesi başkanı olan Cemal Abdül Selam'ın dün sabah Kahire'de gözaltına alındığını bildirdi.

İhvan liderlerinden ve Arap Doktorlar Birliği'nde Abdül Selam'ın büyüğü Abdül Muneym Aboul Fotouh, suçlamaları reddederek bunların hayalı ve saçma olduklarını belirtti.

Abdül Muneym Aboul Fotouh, "Mısır'da İhvan barışçı eylemlerden başka bir şey yapmıyor. Mısır ve dışarıda İhvan'ın silahlı eylemleri bulunmuyor. Yetkililerin bütün suçlamaları yanlıştır." dedi.

Abdül Selam ile birlikte diğer tutuklananlar ise Hamas'a karşı sempati duyduğu blog yazılarında belli olan Muhammed Adil ve Helvan'da bir İslami öğrenci lideri olan Abdül Aziz Mugahed.

Muhammed Adil 20 kasımda 40 polis tarafından evinden, kitapları ve CDleri ile birlikte alınmıştı. Yetkililer daha önce Adil'in akıbeti hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamışlardı.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri