Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ike kasırgası Dehşet Yaratıyor

08 Eylül 2008 / 08:43
Hanna kasırgasının yaşattığı yıkımın ardından Ike kasırgası, Haiti'de dehşet yaşatıyor.
Haiti'den sonra Bahama adalarının güneyini ardından da Küba'yı vuran ve Meksika Körfezi'ne doğru ilerleyen kasırganın yüz binlerce kişinin barınaklara ya da daha yüksek yerlere tahliye edildiği Havana'yı da vurabileceği, Florida Keys bölgesinde de etkili olabileceği belirtiliyor.

Geçen hafta da Hanna kasırgasının vurduğu Haiti'de evleri yıkan, tekneleri sürükleyen zaten su basmış yerlere daha da yağmur getirerek sellere neden olan Ike kasırgası, 58 kişinin ölümüne yol açtı. Dominik Cumhuriyeti'nde de yıkılan bir ağacın altında ezilen 1 kişi ölürken, şiddetli kasırganın diğer adalarda yol açtığı olası can kaybı konusunda henüz bilgi bulunmuyor.

Ike kasırgasının 4.kategorideyken ilk önce vurduğu Turk ve Kaikos'ta evlerin yüzde 80'inin çatılarının uçtuğu, felaketin çok büyük olduğu bildirilmişti.

Kasırganın şiddeti biraz hafiflerken, hala tehlikeli olan ve saatteki hızı 195 kilometreyi bulan 3. kategoride olduğu belirtiliyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Ike'ın Küba'dan sonra Haiti'yi de vuracağını tahmin ediyor.

Küba hükümeti, kasırga yaklaşırken sadece ülkenin orta doğusundaki Camaguay'da tahliye edilenlerin sayısının 224 bini aştığını bildirdi.


Ike'ın Küba'da sonra nereye doğru ilerleyeceğini tam olarak tahmin etmenin güç olması nedeniyle Florida'dan Meksika'ya kadar milyonlarca kişi endişe içinde bekliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri