Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İkizlerden biri asker biri PKK'lı

26 Eylül 2008 / 09:29
Muharrem Çelebi: Tuzla'da görevli bir Mehmetçik.... İbrahim Çelebi: Dağda bir PKK'lı... Bu iki isim "ikiz kardeş" .... Söz 70'lik baba Zülfü Çelebi'de..
Diyarbakırlı ikiz kardeşlerden İbrahim Çelebi eli kanlı terör örgütü PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kampında geleceğini karartırken ikiz kardeşi Muharrem Çelebi ise İstanbul Tuzla'da vatani görevini yapıyor.

70 yaşındaki baba Zülfü Çelebi ise PKK'lıların şehit ettiği asker ve polisler için üzüntüden ağladığını ve günlerce yemek yemediğini belirterek, "Çünkü onların da aileleri var hepsi masum, ancak ölen PKK'lıların da anne ve babalarını unutmamak lazım" dedi.

Dicle ilçesinde yaşayan Çelebi ailesinin ikiz çocuklarından İbrahim 3 yıl önce PKK terör örgütü saflarına katıldı, kardeşi Mehmet ise vatani görevini yapmak için silah altında. İstanbul Tuzla'da askerlik yapan Muharrem 1 ay sonra terhis olup çok sevdiği ailesine kavuşacak, ancak kandırılarak dağa çıkan İbrahim onun kadar şanslı değil. Oğlu İbrahim'in PKK terör örgütü saflarına katılmasından sonra bunalıma giren 70 yaşındaki baba Zülfü Çelebi o günden sonra insanlardan kopup kendini hayvanlarına adamış.

Dağda tek başına beslediği hayvanlara çobanlık yapan yaşlı adamın acısı yürek parçalıyor.

İŞE GİDİYORUM DİYE DAĞA ÇIKTI

Oğlu İbrahim'in kendisinden habersiz kandırılarak dağa çıktığını ifade eden Zülfü Çelebi, Türkiye'de kardeş kavgasının son bulması için her gün dua ettiğini belirterek, "Oğlum İbrahim 17 yaşında İstanbul'a işe gidiyorum diye evden çıktı. 3 ay geçti her hangi bir haber alamadık. Büyük çocuklarıma akrabalarıma söyledim; çocuk gitti neden bir telefon bile açmıyor? Sonra aile dostlarım İbrahim'in dağa çıktığını söyleyince o dakikada yıkıldım ve hayatım zindan oldu. Dünya ile olan bağlantım koptu çünkü çok

sevdiğim canımın parçası dağa çıkmıştı" dedi.

Silahlı kavganın sona ermesi için çağrıda bulunan, bir PKK'lı teröristin ve aynı zamanda bir askerin babası Çelebi, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"İbrahim'in dağa çıkmasının ardından benim için dünyada yaşamak haram olmuştu yerimde duramıyordum. Günlerce gözüme uyku girmedi. Çocuğumu bulurum diye dağda günlerce kaldım. Şimdi hayvanlarımı dağda otlatıyorum, bir keresinde PKK'lıları dağda gördüm gelin silahlarınızı bırakın dedim".

PKK'NIN ŞEHİT ETTİĞİ ASKER VE POLİS İÇİN AĞLIYORUM

Bir oğlunun PKK saflarında diğer oğlunun ise askerde olduğunu ifade eden Zülfü Çelebi; çocuklarının hayatı için endişe ettiğini söyledi. ''Allah çocuklarımı karşı karşıya getirmesin'' diyen Çelebi, "Hayatını kaybeden asker ve polisler için üzüntüden ağlıyorum, günlerce yemek yiyemiyorum. Çünkü onların da aileleri var hepsi masum. Ancak ölen PKK'lıların da anne ve babaları var. Benim en büyük korkum ikiz çocuklarımın birbirinin katili olması. Çünkü kardeşi kardeşe kırdırıyorlar. Türkiye'de bu kavga son

bulmalı. İnsanların yüreğini çok parçaladı yeter artık. Bu bir felakettir ciğerim parçalanıyor. Devlet bu sorunu çözmeli artık. Gelecek nesiller de bizim gibi büyük ızdıraplar çekmemeli, ben inanıyorum ki devlet şefkatli ve merhametli davranırsa dağdakiler gelip teslim olur. PKK'lılar teslim olmaktan korkuyorlar kalıcı bir çözüm olursa sorun çözülür" diye konuştu.

DEVLET BANA BABALIK YAPTI BEN DE ÇOCUKLARIMA BABALIK YAPMAK İSTİYORUM

Hiç okula gitmediğini ancak devletin mevcut soruna daha ılımlı yaklaşması gerektiğini belirten Zülfü Çelebi, "Ben bugüne kadar hep devlet babanın desteğini gördüm. Ben ülkeme bağlıyım çünkü devlete milletle vardır. Türkiye dış bir ülke ile savaşsa ben bu yaşımda çıkıp cepheye koşarım" ifadelerini kullandı.

En büyük hayalinin çocuklarının eve dönmesi olduğunu kaydeden Çelebi, "Askerdeki oğlum 1 ay sonra terhis olup yanıma gelecek ancak ikizi İbrahim'den 3 yıldır haber alamıyoruz. Onun ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Şayet ikisi de yanımda olsa her biri için birer kurban keserim" diye konuştu.

SORUN PARMAKTIR

Kandırılıp dağa çıkan PKK'lıların güvenlik güçlerine teslim olmasını isteyen Çelebi, ''Türkiye'de bu acı bitsin'' çağrısında bulunarak ve problemin yanlış gösterilen parmaktan kaynaklandığını belirterek, "Kimisi bozkurt işareti , kimisi ise zafer işareti yapıyor. Nedir bu ayrı gayrı parmak işaretleri hepimizin dini Allah'ı, ülkesi birdir. O zaman sadece şahadet parmağında buluşmalıyız. Zaten bütün fitne fesat yanlış gösterilen parmaktan kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Şimdi dağlarda hayvanlarını otlatan Zülfü Çelebi çocuğunu görme umuduyla karış karış geziyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri